Arıların Rakamları ve Sayıları Anlayabildikleri Keşfedildi

Böceklerin ya da başka canlıların, boyutlar fark etmeksizin birbirleriyle çok sayıda ortak tarafı bulunuyor. Arılar ise tek başlarına insanlığı şaşırtmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz yıllarda 0’ın “yok” manasına geldiğini öğrenebildikleri keşfedilen arılar, anlaşılan o ki matematik konusunda çok daha mahirler. 

Miktar belirten sayısal sembolleri anlamlandırmaları için arıları eğiten araştırmacılar, olumlu bilgilere ulaştılar. Dahası, sonuçlara nazaran arıların kolay aritmetik süreçleri de yapabildikleri anlaşıldı. Bu da canlıların beyin yapılarına dayanan bilgisayar dizaynları için güzel bir ilham kaynağı bulunduğunu gösteriyor. 

RMIT Üniversitesi’nde yürütülen çalışmanın baş muharriri Doç. Dr. Adrian Dyer, günlük hayatta rakamsal semboller icat edip kullanan tek çeşidin beşerler olduğunu söylüyor. Gerçekten insanların ürettikleri sembolleri, başka canlılar da anlamlandırabiliyorlar. Bu çalışmaya nazaran o canlılardan birisi de arılar

Dyer, “Küçük çocuklarımız sayıları öğrendikten sonra 4 sayısının ne manaya geldiğini söylemeleri, gelişmiş bir bilişsel yeteneğe sahip olduklarını gösteriyor. Daha evvel yapılan araştırmalar, primatların ve birtakım kuş çeşitlerinin küçük çocuklar üzere sayıları öğrenebildiklerini gösterdi. Lakin bu durumu böceklerde birinci kere görüyoruz.” dedi.

İnsan beyninde 86 milyardan fazla nöron bulunuyor. Arıların beyninde ise 1 milyondan az nöron var. Beşerler yapılan araştırmalara nazaran 600 milyon yıldır bilişsel gelişmeler yaşıyor. Dyer, “Eğer arılar insan imali tüm sembolik lisanları öğrenme kapasitesine sahipse, bu durum gelecekte yapılacak çeşitler ortası irtibat kurma çalışmaları için heyecan verici bir gelişme olacaktır” diyor.

Güvercinler, papağanlar, şempanzeler ve arıların insan imali sembolik sayıları ve sayıları anlayabilmeleri, bilişsel kabiliyetlerin boyutlarla ya da başka fizikî özelliklerde irtibatlı olmadığını gösteriyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu