Bakmaya Doyamayacağınız Haftanın En Güzel 7 Uzay Fotoğrafı

Ay’ın kutup bölgelerinden en simetrik gökadaya, Mars’ın kutup bölgesinden Güneş'ten kat kat daha büyük gök cisimlerine kadar uzay meraklıları için bu haftanın en hoş görsellerini derledik. İşte bu haftanın en dikkat çeken uzay görselleri.

1. NGC 604

Bu düş üzere fotoğraf, Hubble Uzay Teleskobu’ndan görülebilir ışığı ve Chandra X-ışını Gözlemevi'nden yüksek frekanslı ışığı birleştirerek NGC 604 olarak isimlendirilen son derece faal yıldız oluşum bölgelerindeki aktifliği gösteriyor.

2. Cygnus OB2

Bu görselde Güneş'ten kat kat büyük yıldızlar içeren Cygnus OB2 duruyor. Güneş ve onun üzere öteki büyük yıldızlar, yaklaşık 10 milyar yıl boyunca yaşayabilirler fakat yıldızlar büyüdükçe ömürleri azalır. Bu yıldızlar, parlak bir formda yanarken gaz ve tozları yüksek süratte dışarı çıkarır ve X ışını emisyonlarında parlayan güçlü bir patlamaya neden olur. NASA’nın Chandra isimli teleskobu da işte bu manzarayı bizler için yakalamış.

3. Ay'ın Kraterleri

Ay'ın bütün kraterleri eşit değildir. Uydumuzun güney kutbunda en soğuk, en karanlık ve en uç ortamlar yer alıyor. NASA, 2024 yılına kadar Artemis programı kapsamında bu bölgeyi inceleyecek. -233 santigrat derece soğukluğa sahip bu bölgede su aranacak.

4. Soyuz'un fırlatılışı

Apollo 11 vazifesinin üzerinden 50 yıl geçmişken Uluslararası Uzay İstasyonu için yeni bir grup kuruldu. Astronotlar, Kazakistan’dan fırlatılan Soyuz roketinin üzerindeki kapsülde uzaya gönderildi ve yalnızca 6 saat sonra Milletlerarası Uzay İstasyonu'na ulaştılar.

5. Omega Centauri

Bu açık mavi obje, tek bir yıldız üzere görünebilir ancak aslında bu, 10 milyon yıldızdan oluşan ağır bir oluşum olan Omega Centauri. Bunun üzere objelere global kümeler denir ve yer çekimi tarafından bir ortada tutulur. Bunlar, birebir zamanda neredeyse tüm gaz ve tozlarını kaybeden yalnızca çok eski yıldızlardan oluşur. Görsele dikkatle bakarsanız yıldızları tek tek görebilirsiniz. Omega Centauri, Dünya'dan yaklaşık 16.000 ışık yılı uzaklıkta.

6. NGC 2985

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bu fotoğrafta, uzaydaki en orantılı ve simetrik sarmal gökadalardan biri olan NGC 2985 gökadası görülüyor. NGC 2985, Ursa Major takımyıldızında ve Dünya'ya 70 milyon ışık yılı uzaklıkta uzayın sessizliğinde yavaş yavaş dönüyor üzere görünüyor.

7. Mars'ın kuzey kutbu

Mars’ın kuzey kutup bölgesi, çoklukla bizim gezegenimizin Kuzey Kutbu'na benzeri. Yumuşak buzulların yer aldığı bölgenin çekilen fotoğrafındaki dalgalı kısımlar, Mars’ın çukurlarındaki derin kum tepecikleridir ve yüzeyin altında bulunan buzullar, yüzeyin üzerinde bu gördüğünüz etkiyi yaratır.

Başa dön tuşu