Araştırmacılar, Köpeklerin Neden Üzgün Göründüğünü Açıkladı

Gerçekleştirilen son araştırmalara nazaran köpeklerin hızlarında bulunan ve üzgün görünmelerini sağlayan kasların insanlara sempatik görünme gayreti sonucunda evrimleştiği ortaya çıktı.

ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS’ta yayınlanan araştırma, köpeklerin bilhassa kaş kısmında bulunan bu kasların yalnızca köpeklerde bulunduğunu, köpeklerin atalarında ise bulunmadığını ortaya koydu. Amerikalı ve İngiliz bilim insanları, bu anatomik değişime sebep olarak köpeklerin binlerce yıl beşerlerle yaşamasını ve bu süreçte köpeklerin insanlara şirin görünme gayretini gösterdiler.

Portsmouth Üniversitesi’nde öğretim vazifelisi olan Juliane Kaminski, hususa ait şu açıklamalarda bulundu:

“Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir dilek uyandırıyor. Deliller, köpeklerin kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiğini gösteriyor.”

Portsmouth Üniversitesi’ndeki Profesör Bridget Waller, araştırmanın sonuçlarının “yüzlerin dikkatimizi çekmede ne kadar değerli olabileceğini ve yüz tabirlerinin toplumsal etkileşimde ne kadar tesirli olabileceğini gösterdiğini” belirtti.

Japonya’da 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada, köpeklerin ‘sevimli bakışı’nın insanlarda ‘sevgi hormonu’ olarak bilinen oksitosini artırdığı ve bu tesirin bayanlar ve bebeklerinin etkileşimindeki tesirle misal olduğu ortaya konmuştu.

Başa dön tuşu