Yapay Zeka, Akciğer Kanseri Testini Başarıyla Geçti

Google ve birkaç tıp merkezinden araştırmacının ortak gerçekleştirdiği çalışmaya nazaran bilgisayarlar, tomografi taramalarında küçük akciğer kanserini tespit etmede hekimlere nazaran daha âlâ.

Araştırmacılar, yapay sinirsel ağlar ismi verilen medikal görüntülemedeki devasa ölçülerdeki dataları besleyerek bilgisayarları zatürre ya da kanser üzere spesifik durumlarla irtibatlı durumları tanımlamak için eğitebilir. Sistem, ne kadar çok data gelirse tanımlama konusunda o kadar düzgün hale geliyor.

Sürücüsüz araçlarda da kullanılan derin öğrenme sürecini tıp alanına da uygulayan Google, kanser teşhisi koymak için patologlara mikroskop lamlarını okumalarına yardımcı olacak bir sistem yaratmıştı. Teknoloji devi bunun haricinde göz tabiplerine, diyabet hastası olan insanların göz hastalıklarını teşhis edebilmesi için de bir sistem geliştirmişti.

Gerçekleştirilen yeni çalışmada araştırmacılar, yapay zekayı akciğer kanseri taraması için tomografi taramalarına uyguladı. Taramalar sonucunda, uzun müddettir sigara içen insanlarda yüksek akciğer kanseri riski ortaya çıktı.

Araştırmada, taramanın akciğer kanserinden ölme riskini azaltabileceği de bulundu. Kesin kanserleri bulmasının yanı sıra taramalar ayrıyeten ileride kanser olabilecek noktaları da tespit etmeyi başardı. Fakat testlerde bir sorun da ortaya çıktı. Sistem tümörleri tanımlayamayabiliyor ya da uygun huylu noktalarda yanılgı yaparak hastayı akciğer biyopsisi ya da ameliyat üzere riskli süreçlere sokabiliyor.

Araştırmacılar, bilgisayarların daha düzgün performans verebileceğini düşünerek yeni bir sinirsel ağ yarattılar. Çoklu sürece katmanı olan bu ağı tomografi taramaları konusunda eğittiler. Akabinde teşhis yeteneklerini test etmeye başladılar.

Araştırmanın müelliflerinden Dr. Daniel Tse, “Tüm tecrübe süreci okuldaki bir öğrenci üzereydi. Eğitim için büyük bilgi setleri kullandık, dersler verdik ve anlık imtihanlar yaptık. Böylelikle kanserin ne olduğunu, ileride neyin kanser olabileceğini ya da neyin kanser olamayacağını öğrenmeye başladı. En sonunda bir final imtihanı yaptık ve imtihandan tam not aldı” dedi.

Araştırmada yer almayan Dr. Eric Topol ise “Buldukları şeyin faydalı olacağından epeyce eminim lakin bunun kanıtlanması gerekiyor” dedi. Yapay zekanın teşhisleri konusunda da konuşan Topol “Sigara içenlerin akciğer tomografisi o kadar berbattır ki bunu batırmak hayli zor” tabirlerini kullandı.

Dr. Topol, bu hususta potansiyel tehlikelerin de bulunduğunu söyledi. Bir taramayı yanlış okuyan bir radyoloğun bir hastaya ziyan verebileceğini lakin geniş alanda kullanılan yapay zeka sisteminde oluşacak bir kusurun çok daha fazla şahsa ziyan verebileceğini söyledi. Dr. Topol bu yüzden sistemin, büsbütün kullanılmaya başlamadan evvel titizlikle çalışması gerektiğini söz etti.

Dr. Tse ise “Dünyadaki enstitülerle, bu sistemi kliniklere nasıl uygulanacağı konusunda işbirliği yapıyoruz. Kendi başımıza halletmek istemiyoruz” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu