Apple, Güvenlik Açığı İçeren Uygulamasını Devre Dışı Bıraktı

Apple, tam olarak belirtilmeyen bir güvenlik açığı sebebiyle Apple Watch'larda kullanılan Walkie-Talkie uygulamasını devre dışı bıraktı. Bugün TechCrunch'a bilgi veren Apple, güvenlik açığı sonucunda bir kişinin iPhone'una, kişinin müsaadesi olmadan erişim sağlanabildiği için uygulamayı devre dışı bıraktığını belirtti.

Apple, yanılgı sebebiyle özür diledi ve sorun düzeltilene kadar uygulamanın kullanılamayacağını belirtti. Apple'ın açıklaması şu biçimde oldu:

“Walkie-Talkie uygulamasında bulunan bir güvenlik açığı bize bildirildi ve uygulamayı devre dışı bırakarak sorun üzerine odaklandık. Müşterilerimizden, rastgele bir sorun oluştuysa özür diliyoruz ve özelliği en kısa vakitte geri getireceğimiz bildirmek istiyoruz. Şu an için bu güvenlik açığını kullanarak rastgele bir makus kullanım tespit edilmedi lakin müşterilerimizin güvenliğini ve kapalılığını ciddiye aldığımız için uygulamayı devre dışı bıraktık. Bu sorun için tekrardan kullanıcılarımızdan özür diliyoruz.”

Apple, güvenlik açıklarının belirtildiği bir platform aracılığıyla bilgilendirildi ve güvenlik açığının bu vakte kadar berbata kullanılmadığını belirtti.

Bu yılın başında FaceTime'da güvenlik açığı tespit eden Apple, açığı ihbar eden Grant Thompson isimli şahsa direkt olarak büyük bir ödül vererek yanılgıyı düzeltmişti. Apple, bu üslup güvenlik hususlarındaki hassasiyetiyle biliniyor.

Bugün erken saatlerinde Apple, Zoom konferans uygulamasında bulunan bir özelliği devre dışı bırakan bir güncellemeyi de sessiz bir halde kaldıracak Mac güncellemesini yayınladı.

Başa dön tuşu