Apollo 11 Görüntülerinin Neden Sahte Olmadığı Açıklandı

İnsanlığın birinci sefer Ay'a ayak basmasının akabinde 50 yıl geçti. Doğal ki öbür insanlara nazaran de insanlığın birinci kere Ay'a ayak basıldı denilerek Amerika Birleşik Devletleri tarafından kandırılmasının akabinde 50 yıl geçti.

Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 yılında Ay yüzeyine ayak bastı. Neil Armstrong'un 'kendisi için küçük fakat insanlık için büyük' olan bu adımı sayesinde birçok bilgi de ortaya çıkmış oldu. Doğal ki birtakım beşerler bunu 'yalanladı' ve birçok insanın kandırıldığını belirtti.

Komplo teorilerinin ele aldığı nokta hayli kolay. Ay'a nitekim gidilmediğini düşünen şahıslar, Apollo 11 astronotlarının yörüngeden çıkıp orada beklediğini, öteki insanların da yörüngeden çıkıldıktan sonra stüdyoda çekilmiş görüntüleri izlediğini söz ediyor. Diğer bir deyişle Ay'a iniş, bir stüdyo ortamında çekildi ve tüm bunlar yayınlanırken astronotlar yörüngede bekliyordu.

Yazılı kanıtlar ve bilimsel araştırmalarla birlikte birçok defa çürütülen bu komplo teorisi, birebir vakitte fotoğraflarla da yalanlandı. Tüm bunlar da yetkililere olan itimadın nasıl sarsıldığının bir göstergesi olarak tarihe geçti.

Komplo teorisini ortaya atanlar, ekseriyetle Ay'a inişin vaktine dikkat çekerek ABD'nin Ay'a iniş yapma konusunda son derece çaresiz olduğunu ve inmese bile inmiş üzere yapacağını belirtti.

John F Kennedy, 1962 yılında ABD'nin amaçlarına odaklanması ve bir astronotu Ay'a gönderip inançlı bir formda Dünya'ya indirmesi gerektiğinin altını çizmişti. Dahası, o devirde Roscosmos ile NASA ortasındaki yarışı kazanmak için ABD'nin imkanları olmasa dahi bu türlü bir şey yapabileceğini belirtti. Pekala, Ay'a hakikaten inildiğini nasıl biliyoruz? Komplo teorileri kuranların teorilerini çökerten BBC, olayları husus madde sıralayarak açıklamalar yaptı.

Neden manzaralarda yıldızlar yok?

Komplo teorisyenlerinin en büyük savlarından biri, stüdyo ortamında çekilmiş (!) imajların hiçbirinde yıldızın bulunmamasıyla ilgili. Bu mevzuda kameraların odak noktalarını belirten BBC, yıldızlı bir gecede yıldızları odaklamadan fotoğraf çektiğinizde yıldızların görünmeyeceğini belirtti. Bu sebepten ötürü o imajlarda yıldızların olduğunu, odak noktasında astronotların bulunması sebebiyle yıldızların görünmediğini belirtti.

Dalgalanan Amerika Birleşik Devletleri bayrağı

Komplo teorisyenlerinin üzerinde durduğu bir öbür noktaysa Ay'da hava bulunmamasına karşın rüzgardan dalgalanan ABD bayrağı. BBC, bayrağın dalgalanmadığını, astronotların bayrağı dikerken sağa sola çevirdikleri için bayrağın o formda kaldığını belirtti.

Ay'dan gelen taşlar

Birçok komplo teorisyeni Ay'a gidilmediğini savunsa da Ay'dan dönüşte 382 kg tartısında taş kesimleri Dünya'ya getirildi. Onlarca ülkenin yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı taşlar, birçok uzman tarafından onaylandı ve Ay'dan geldiği bilimsel çalışmalarca doğrulandı.

Başa dön tuşu