ABD’nin 50 Yıl Önce Ay’a İnsan Yollamaktaki Amacı Neydi?

Ay'a birinci ayak basan insan Neil Armstrong'un başarılı vazifesinin üzerinden neredeyse 50 yıl geçti. Armstrong'un “Bu, benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” dediği vazife, nitekim de bir dönüm noktası niteliğindeydi. Pekala, ABD neden Ay'a astronot yolladı?

ABD ve Sovyetler Birliği'nin gayreti, Soğuk Savaş periyodunda başlamış, Sovyetler Birliği'nin birinci Sputnik uydusunu uzaya yollamasının akabinde bu savaş, bir çeşit uzay yarışına dönmüştü.

John Kennedy 1961 yılında ABD Lideri olunca Amerikalılar, Sovyetler Birliği'yle girilen savaşın kaybedildiğini, Rus teknolojisinin Amerika'dan üstün olduğunu düşündü. Bu kanıyı etkileyen en büyük hareketse Rusya'nın uzaya birinci defa insan göndermesi oldu.

Rus kozmonot Yuri Gagarin'in uzaya çıkıp Dünya etrafında uzay aracıyla dönmesi üzerine ABD, işi bir adım ileri taşıyarak Ay'a birinci insanı göndermeyi hedefledi. Yeniden de Ay'a birinci uzay aracını gönderen isim Sovyetler Birliği oldu.

Apollo 11 Ay'a nasıl çıktı?

Amerika'nın Ay'a iniş yapmasını sağlayacak ve uzay yarışında liderliği Amerika'ya verecek olan Apollo 11 misyonu için üç adet astronot seçildi. Bu astronotlar ortasında Buzz Aldrin, Michael Collins ve Neil Armstrong bulunuyordu. Astronotların yanı sıra Apollo ve ay kapsülü, Saturn 5 isimli roketle birlikte uzaya çıkarıldı.

Apollo 11, misyon sırasında yeryüzüyle olan irtibatında problemler yaşadı. Bilgisayarlardan, daha evvel hiç duyulmamış bir sesle alarmlar verildi. Bunun sonucunda ay kapsülü, hesaplanandan çok daha uzak bir noktaya indi.

Tüm bu zorluklara karşın misyon muvaffakiyetle tamamlandı ve 20 Temmuz tarihinde Ay'a iniş yapan takım, 24 Temmuz tarihinde Dünya'ya döndü.

Peki, ABD neden Ay'a çıktı?

Uzay yarışı konusunda başkan olmak tasası bunların birinci nedeni ortasında bulunuyor. Bunun yanı sıra ABD'nin Ay'a insan gönderen tek ülke olduğu da bir gerçek. Son olarak Ay üzerindeki madenler ve gereçler de ABD'nin Ay çalışmalarının sebepleri ortasında bulunuyor.

Tabii ki sadece ABD, Ay'a beşerli uçuş yapmış olsa da Rusya, Japonya, Çin ve Avrupa Uzay Ajansı da araçlarını inceleme hedefli olarak Ay yörüngesine ya da yüzeyine gönderdi. Bu gelişmeyle birlikte bu ülkeler 'elit üyeler' ortasında yer almaya hak kazandı.

Başa dön tuşu