50 Milyon Yıl Öncesindeki Balıklar Günümüze Işık Tuttu

Balıklar, kuşlar ve haşaratlar üzerinde çalışan bilim insanları, tüm bu hayvanların iki kolay kuralı takip ettiğini buldu: yanındakinin alanını işgal etme ve kümenin kalanının hareketlerini taklit et. Bu biçim davranışların ne vakit evrimleştiği tam olarak bilinmiyor fakat Arizona State University ve Oishi Fossils Gallery of Mizuta Memorial Museum’dan araştırmacıların elde ettiği yeni bulgulara nazaran, en az 50 milyon yıl öncesine gidiyor.

Araştırmacılar, Japonya’daki Oishi Fossils Gallery of Mizuta Memorial’a yaptıkları ziyaret sırasında içerisindeki fosilleri korumuş bir taş levha fark ettiler. Levha üzerinde çalışmak için müsaade alan araştırmacılar, 259 adet fosilleşmiş balığın zati tarihlenmiş olduğunu buldular. Grup, balıkların, dağ içerisindeki göllerde yaşayan Erismatopterus levatus olduğunu belirledi.

Levhanın içerisindeki balıkların yavru olduğu fark edildi fakat bu kadar kısa müddet içerisinde bu kadar balığın nasıl bu türlü bir arada öldüklerine dair delil bulunamadı. Araştırmacılar, bunun bir çökme sonucunda oluşabileceğini düşünüyor. Araştırmacıların asıl dikkatini çeken şey ise balıkların pozisyonuydu. Neredeyse hepsi şu an ki balıklar üzere birebir tarafta ve tertipte yüzüyordu.

Araştırmacılar, balıkların birlik içerisinde yüzüp yüzmediklerini test etmek için balıkların ölçülerini aldılar ve bir bilgisayar simülasyonu geliştirdiler. 1000 farklı senaryonun gerçekleştirdiği simülasyonların sonucunda, balıkların, tıpkı çağdaş balıklar üzere iki temel kuralara uygun hareket ederek birlik içinde yüzdüğü keşfedildi.

Eosen devri sırasında balıkların birlik içerisinde yüzdüğünü bulan araştırmacılar, bunun tıpkı çağdaş balıklarda olduğu üzere yırtıcılar tarafından avlanma ihtimalini düşürmek için yapılan bir savunma düzeneği olduğunu düşünüyor.

Başa dön tuşu