2000 Yıllık Soğuk Espriler Bulunan Tarihi Eserler Keşfedildi

Bloomberg'ün Londra'da bulunan yeni ana ofisi etrafında hafriyat yapan arkeologlar, üzerinde 'ilginç' latifeler bulunan ve yaklaşık 2.000 yıl öncesine ilişkin olan kalemler keşfettiler. Bu buluntularla birlikte soğuk esprilerin 2.000 yılı aşkın bir müddettir bizlerle olduğu da belirtilmiş oldu.

Kalemin üzerinde “Şehirden geri döndüm. Sana beni hatırlaman için bu ucu sivri hediyeyi aldım. Keşke sana kat ettiğim yolun uzunluğu ve cüzdanımın boşluğu kadar büyük bir armağan alabilseydim” şeklinde bir 'espri' yer alıyor. Daha kolay bir açıklamayla bir Romalı, Londra'ya beş parasız varması üzerine arkadaşına bu türlü bir ikram alıyor.

Uzmanlar kalem üzerinde yer alan 'şehir' ibaresinin Roma olduğunu düşünüyor. Ticaret ve devlet idaresi için kıymetli bir nokta olan Roma, Roma İmparatorluğu için de kilit bir nokta pozisyonundaydı. Buradan gelirken aldığı ikram üzerine de açık bir formda parası kalmadığı için bu türlü bir ikram aldığını belirten kişi, bir nevi utancını belirtiyor.

Kalemin ikram olarak verilmesi tıpkı vakitte tüccarların, askerlerin ve yetkili şahısların kilometrelerce ötedeki bireylerle bu formda bağlantıya geçtikleri ve okuma yazma oranı hakkında da bir bilgi veriyor.

Tüm bunların yanı sıra uzmanlar, Roma İmparatorluğu'nda bu biçim soğuk esprilerin çok da az olmadığından bahsetti. Bu vakte kadar birçok Roma İmparatorluğu'na dair kalıntı bulunmuş olsa da Bloomberg binasının etrafında bulunan kalemlerin tarihsellik, şiir ve espri mevzularında çeşidinin tek örneği olduğu müze tarafından belirtildi.

Başa dön tuşu