Güneş Panellerini Daha Verimli Hale Gelecek

Rusya’da bulunan Sibirya Federal Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Güneş panellerinin performansını artırabilecek paladyum bazlı materyallerin yeni özelliklerini keşfettiler. Materyal özelliklerinin yüksek hassasiyetle hesaplanabilmesi için, Akademik  Matrasov muhteşem bilgisayarları kullanıldı.

Paladyum, özellikleri şimdi tam olarak öğrenilmemiş umut verici bir gereç olarak görülüyor. (Tony Stark'ın Ark Reaktörü'ne selam olsun) Bu unsur, fotokatalizde yakıt üretmek için kullanılabilecek güneş ışığına maruz kaldığında suyu hidrojen ve oksijen modüllerine ayırabiliyor.

Araştırmacılar, paneller için birinci kere yüksek hassasiyetli hesaplama metotlarını kullandılar. Bunun sonucunda, paladyum diselenid bazlı gereçlerin Güneş gücünü günümüz panellerinde kullanılan silikon bazlı gereçlerden daha âlâ absorbe ettiğini keşfedildi.

Araştırmacılardan Artem Kuklin, husustan şu sözlerle bahsetti: “Materyal, günümüzde yarı iletken olarak kullanılan silikon bazlı elementlere kıyasla daha geniş bir güç emme spektrumuna sahip. Güneş gücünü elektrik gücüne daha yüksek dönüşüm oranlarında çevirebiliyor, bu nedenle Güneş panellerinin verimliliğini kıymetli ölçüde artırabilir. (…)”

Rusya’ya, Yakustistan’daki dizel jenarörlerden gelen elektrik maliyetleri çok yüksek. Sistemin etraf dostu olması ve tekniğin nispi ucuzluğu da göz önüne alındığında Rusya'da “Güneş” gücünün payının giderek artacağı düşünülüyor.

Ayrıca Palladium diselenid (PdSe2), uzay aracı ve yapay Dünya uydularının güneş panelllerinin imalinde bağımsız bir gereç olarak da kullanılabilir. Zira bu materyal, ulaşılabilirlik ve fiyat bakımından uzay sanayisinde kullanılan birçok materyalden çok daha fonksiyonel.

Başa dön tuşu