100 Saat MR’da Kalan İnsan Beyninin İnanılmaz Görüntüsü

MR, başka ismiyle MRG (manyetik rezonans görüntüleme), bedende istenilen bölgelerin detaylı imgelerini oluşturmak için güçlü mıknatıslardan, radyo dalgalarından ve bilgisayarlardan yararlanılan bir tıbbi görüntüleme tekniği. Massachusetts'ten bilim insanları, bu tekniği kullanarak enteresan bir görüntülemeye imza attılar.

100 saatten fazla süren bir MR taraması, tüm insan beyninin daha evvel eşi gibisi görülmemiş derecede detaylı bir imajını gözler önüne serdi. Massachusetts General Hospital araştırmacıları tarafından yapılan bu çalışmada, 58 yaşında bir bayana ilişkin olan ve bilim için bağışlanmış bir beyni taramak için yakın vakitte FDA tarafından onaylanan ‘7 Tesla MRI’ ismindeki MR aygıtı kullanıldı. Bu taramadan sonra ortaya çıkan MR manzaraları ise insan beynini 0,1 milimetreye kadar ayrıntılı bir formda gösteriyor.

Science News’te yayınlanan araştırmaya göre beyin taraması başlamadan önce araştırmacılar, beynin hareketsiz durmasını sağlayan ve hava kabarcıklarının ortadan kaybolmasına müsaade veren özel bir ortam hazırladılar. Taranmaya hazır hâle getirilen beyin, daha sonra ‘7 Tesla MRI’ aygıtıyla neredeyse 5 gün boyunca tarandı ve inanılmaz yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu bir beyin MR’ı ortaya çıktı.

Araştırmacılar, insanların 100 saat boyunca MR aygıtında durabilecek güce sahip olmaması nedeniyle yaşamaya devam eden insanların beynini incelemek için tıpkı metodu kullanamıyorlar. Diğer yandan ise MR aygıtında teneffüsten yahut kan akışından bile gelen ufak hareketler, MR imgesini bulanıklaştırıyor.

Bu detaylı beyin manzaraları; komalar ve depresyon üzere bozukluklarda yer alan, görülmesi sıkıntı beyin anormalliklerini kesin olarak belirlemeye çalışan araştırmacılar için değerli ipuçları içerebilir.

Başa dön tuşu