Yeni Bir Yapay Zeka, Eskimiş Trafik İşaretlerini Belirliyor

Yolda gidiyorken birçok trafik işaretinin tam olarak okunmadığını fark etmişsinizdir. Bu durum şoförlerin akıllarını karıştırdığı üzere tıpkı vakitte trafiği de epeyce tehlikeye atıyor. Google'ın sokakları fotoğraflayıp 360 derecelik dijital ortama aktardığı Google Street View için geliştirilen bir yapay zekâ ise hasar görmüş okunmayan trafik tabelalarını tespit ediyor ve bunu yetkililere bildiriyor.

İlk olarak 2007 yılında tanıtılan Google Street View'ın asıl gayesi, bütün halka açık alanlara kayıt altına almak ve internet ortamına aktarmak. Bilim insanları tarafından fark edilen ve üretilen bir yapay zekâ ile uygulamaya geçirilen trafik tabelalarını denetim prosedürünün birçok trafik kazasının önüne geçeceği iddia ediliyor.

Google için üretilen sistemin %96 doğruluk oranıyla büyük bir muvaffakiyete ulaştığı kaydediliyor. Yapay zekânın tabelaları çeşitlerine nazaran ayırmasının ise %98 doğruluk oranına sahip olduğu belirtilirken oluşturulan sistemin önümüzdeki yıllar içerisinde tam fonksiyonel bir formda hayata geçirilebileceği söyleniyor.

Başa dön tuşu