Yapay Zeka, Eski Bilimsel Makalelerden Yeni Bir Keşif Yaptı

Bilim birikim ile ilerler. Yeni bir bilgi, eski bilgilerin üzerine inşa edilir. Bilim insanları o kadar çok bilgi biriktiriyor ki, bazen değerli noktalar ya da bariz bağıntılar gözden kaçabiliyor. 

Nature’de yayımlanan bir makalede, Lawrence Berkeley National Laboratory’de geliştirilen Word2Vec isimli algoritmadan bahsedildi. Bu yapay zeka, yayımlanmış olan akademik içerikleri okuyup inceleyerek insanların gözünden kaçmış olan keşiflerde bulundu. Bu keşifler ortasında mümkün termoelektrik malzemeler için iddialar de bulunuyor. 

Algoritma, bu keşfi yapmasına karşın termoelektrik nedir, bulduğu denklem ne işe fayda üzere bilgilere sahip değil. Yapay zeka sadece sözcük dizilimine bakarak iddialarda bulunuyor ve adaylar belirliyor. 

Yapay zeka, bilimsel makaleleri okuyup görülmeyen ilişkileri ortaya çıkarıyor

Araştırmacılardan Anubhav Jain, yapay zekanın istenilen rastgele bir bahiste inceleme yapabileceğini belirtiyor. Bazen bir araştırmacı üzere davranan yapay zeka, bazen de farklı mevzular ortasında inceleme yapıyor. 

Algoritma, eğitilmek için 3.3 milyon bilimsel makalenin özetini okudu. Bu basamakta yaklaşık 500 bin sözlük bir dağarcığa kavuşan algoritma, makine öğrenmesi ile sözcükler ortasındaki alakayı öğrendi. 

Sözcükleri bağlantıları ve yapısal bağlamlarına nazaran ele alan yapay zeka, alakalı her seriyi farklı bir vektör üzerine yerleştirdi. Yani periyodik cetvel – ametaller – karbon – organik molekül – DNA üzere bir vektör ortaya çıkabiliyor. Burada dikkat cazip olan ise termoelektrik ile ilişkilendirilen lakin hiçbir özette yer almayan münasebetler oldu.

İkinci denemede algoritmayı sadece 2009’a kadar olan makaleler ile besleyen araştırmacılar, olağanda 2012 yılında keşfedilen bir yapının yapay zeka tarafından çok daha evvel keşfedildiğini fark etti. 

Araştırmanın başında yer alan Vahe Tshitoyan, diğer araştırmacıların da şimdiden kendisiyle irtibata geçtiklerini söylüyor. 

Başa dön tuşu