Uygun Fiyatlı Adobe Acrobat Alternatifi: UPDF

Elektronik ortamdaki belgelerin standart formatı olan PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Evrak Biçimi), her aygıt ve ortamda görüntülenebilmesiyle sıkıntısız bir tecrübe ve büyük avantajlar sunuyor. Bu belgeleri düzenlemek yahut oluşturmak içinse bir PDF düzenleyicisine muhtaçlık duyuyoruz.

PDF düzenleyicileri, yalnızca bir evrak görüntüleme ve düzenlemenin ötesinde dijital imza, kıymetli noktaları vurgulama ve şifreleme üzere özelliklere de yer veriyor. Bugün, tanınan PDF düzenleyicisi Adobe Acrobat’a karşı dişli bir rakiple karşınızdayız: UPDF.

Önce neden PDF evraklarına bağımlı olduğumuzu hatırlayalım:

1993 yılında Adobe tarafından geliştirilen PDF formatı, 2008 yılında açık standarta dönüşmüştü. Pekala, onlarca yıl evvel geliştirilen bu belge formatı günümüz için geride ve eskimiş kalmadı mı? Sorunun yanıtı hayır.

Öncelikle PDF, kısa müddette kazandığı popülerliği sayesinde halihazırda on yılı aşkın müddettir iş ve internet dünyasının standart doküman formatı olmaya devam ediyor. Bugün internette bir rapor, doküman yahut bir yayın aramaya kalktığınızda da bunları bir PDF belgesi halinde bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu da yalnızca bu PDF’leri indirmekle kalmıyor, PDF içinde bilgi aratıyor, bilgilerden faydalanıyor, sayfalarda ve yazılarda düzenlemeler yapıyor yahut bu PDF belgesini farklı formatlara dönüştürüyor.

PDF formatının sunduğu avantajlar:

  • Tüm evrak bilgilerinin kaynak belgede bulunması sayesinde metin, görsel ve temas düzenlemelerinde format bozulması kaygısı yaşamamak
  • Mobil, Mac yahut Windows fark etmeksizin tüm platformlardan evraka erişebilmek
  • Hiçbir kayıp yaşamadan sıkıştırılabilmesi sayesinde alandan tasarruf etmek
  • Dijital ortamda anlık olarak paylaşılabilmesi
  • Şifre yahut sertifika yollarıyla korunabilmesi

UPDF nedir?

UPDF, PDF evrakları üzerinde yapmanız gereken tüm süreçleri yapmanıza imkân sunan bir PDF düzenleyici olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik yazılım, bilhassa uygun fiyatıyla öbür tüm rakiplerine karşı büyük bir avantaj sunuyor. Yazılım, elbette bu hususta en büyük rakibi olarak Adobe Acrobat’ı görüyor.

Halihazırda rakiplerine nazaran avantajlı fiyata sahip olan UPDF’i bu temasa tıklayarak %53 indirimle satın alabilirsiniz.

Peki, beşerler neden Adobe Acrobat alternatifi bir yazılım arıyor?

Adobe Acrobat, günümüzün en esaslı PDF düzenleyici yazılımı olsa da beraberinde kimi dezavantajlara da yer veriyor. Bu dezantajlardan en büyüğü ise fiyat etiketinde yatıyor. Adobe Acrobat kullanmak isteyen kullanıcılar, Standart sürüm için yıllık 978 TL, Pro sürümü içinse yıllık 1.500 TL’lik fiyat ödüyor.

UPDF fiyatları şimdiki kur üzerinden verilmiştir.

Öte yandan bu yüksek fiyatı ödeyen kullanıcılar, yazılımın sunduğu pek çok özelliği de aslında kullanmıyor ve sırf kolay özellikleri kullanmak için yüksek fiyat ödemiş oluyor. Üstelik Standart sürüm sadece Windows platformunda kullanılıyor. Yani Acrobat’ı Mac yahut taşınabilir aygıtlarında kullanmak isterseniz, yılda 1.500 TL ödemeniz gerekiyor.

Adobe Acrobat’ın bir öbür eksisi de kullanıcı tecrübesinde yatıyor. Yazılım, bilhassa kolay düzeyde PDF düzenleme süreci gerçekleştirmek isteyenler için karmaşık sayılabilecek arayüze yer veriyor. Ayrıyeten yazılım ziyadesiyle yüklü ve esnek olmayan yapıya sahip olduğundan, performans konusunda da sürat vadetmiyor.

Adobe Acrobat alternatifi UPDF neler sunuyor?

UPDF, bir PDF düzenleyicisinde bulunması gereken tüm özelliklerin yanı sıra Acrobat’ta bulunmayan kimi özelliklere de yer veriyor. Kullanıcılar, UPDF ile PDF okuyabiliyor ve PDF evrakına yorum ekleyebiliyor, PDF içindeki yazı, görsel, ilişkiler, filigranlar ve art planlar dahil tüm elementleri düzenleyebiliyor. Ayrıyeten PDF sayfalarının organize edilmesine de imkan tanıyor.

UPDF, gerçek hayattaki evrakları dijital ortama PDF olarak aktarmak için de Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi dayanağına yer veriyor. Bu teknoloji sayesinde bir dokümanın fotoğrafını çektikten sonra evrakta bulunan tüm bilgiler, otomatik olarak dijital bir PDF evrakına aktarılıyor.

Uygulama, şu an için toplamda 38 dilde OCR teknolojisinden faydalanma imkânı sunuyor.

Peki UPDF ve Adobe Acrobat ortasındaki farklar ne?

UPDF ve Adobe Acrobat ortasındaki en büyük fark, fiyat etiketinde karşımıza çıkıyor. UPDF, yıllık 29,99 dolarlık (güncel kur ile 563 TL) fiyat etiketi taşıyor. Ama UPDF’te farklı ve büyük bir avantaj daha bulunuyor. Aylık aboneliklerle uğraşmak istemeyen kullanıcılar, UPDF’e 49,99 dolar (güncel kur ile 938 TL) karşılığında ömür uzunluğu sahip olabiliyor.

UPDF, Adobe Acrobat’ın sunduğu neredeyse her özelliği hafif ve kolay kullanılabilir arayüzüyle sunuyor. Yazılım, fiyatı ve kullanım kolaylığının yanı sıra nizamlı ve sık sık güncelleme de alıyor. Geliştirici takım, yazılım için her hafta yeni bir güncelleme yayınlıyor.

Öte yandan UPDF şu anlık birtakım avantajlara da mesken sahipliği yapıyor. Yazılım şimdi doldurulabilir formlar oluşturma ve birden çok PDF’yi toplu sürece yeteneğine sahip değil. Ancak yazılım, geliştiricilerin açıklamasına bu ve Acrobat’a nazaran eksik kalan tüm öbür özelliklere önümüzdeki 3 ay içinde kavuşacak.

Pek çok kişinin aklındaki soru: PDF programlarına neden para verilir?

Günümüzde PDF düzenlemek için çevrimiçi yahut çevrimdışı ortamda bulunan birtakım ücretsiz araçlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu araçların pek birçok da PDF evraklarında temel düzenlemelerin yapılmasına müsaade verebiliyor.

Fakat rastgele bir yazılımda olduğu üzere PDF düzenleyicilerde de şu kural işliyor: Araç ne kadar güçlü ve işlevsel olursa, fiyatsız olma ihtimali de o kadar düşüyor. Bugün bulabileceğiniz pek çok fiyatsız PDF düzenleme aracı, metinde görsel ve format düzenlemelerinin doğru bir formda yapılmasına imkân tanımıyor.

Hatta pek çok fiyatsız araç, açmaya ve düzenlemeye çalıştığınız belgeleri yekpare bir fotoğraf üzere gösterebiliyor. Fiyatlı PDF araçları ise belgenin orijinal yapısını bozmadan görüntülemenizi sağlamanın yanı sıra düzenlemeleri kolay bir biçimde yapmanıza imkan sağlıyor. Ayrıyeten OCR dayanağı, dijital imza ve bölümlerin yardımına koşan pek çok özellik de yazılımlar bünyesinde bulunuyor.

Dolayısıyla PDF belgelerini hiçbir sıkıntıyla müsabakadan düzenlemek ve PDF belgesi oluşturmak yahut bir PDF’i farklı formatlara problemsiz bir formda dönüştürmek için fiyatlı PDF düzenleyicilere muhtaç durumdayız.

Halihazırda rakiplerine nazaran avantajlı fiyata sahip olan UPDF’i bu ilişkiye tıklayarak %53 indirimle satın alabilirsiniz.

Başa dön tuşu