Tuhaf Bir Yörüngeye Sahip Devasa Göktaşı

Uzayın sonsuz boşluğunda bulunan gök cisimleri ortasında asteroitler de yer alıyor. Yeni keşfedilen ender ve devasa bir asteroit, gezegenimiz ile Güneş ortasındaki bir yörüngede dönüyor.

2019 LF6 numarasıyla kataloglanan gök cismi, bir gezegenden daha küçük boyutta olan asteroitler ortasında en kısa yıl döngüsüne sahip. Atira çeşidine dahil gök cismi, bir yılını sadece 151 günde tamamlıyor. 

Cisim, yörüngesinin bir ucunda Merkür’ü geçip Güneş’e yaklaşırken başka uçta da Venüs’ün gerisinden dönüşünü gerçekleştiriyor. Böylelikle 2019 LF6, yörüngesinin tamamı Güneş Sistemi içerisinde yer alan ve yalnızca 20 tanesi bilinen Atira isimli az asteroitlerden biri olmuş oluyor. 

Atira’yı az kılan bir başka özelliği ise göktaşının alışılmadık boyutu. Cismin çapı yaklaşık 1 kilometre. Asteroiti keşfeden astronom Quanzhi Ye, “Bugünlerde kilometre çapında bir asteroiti pek sık bulamıyorsunuz. Büyük cisimlerin birçok bulundu” diyor. Araştırmacıya nazaran bu kadar büyük bir cismin yıllardır bulunamamış olmasının sebebi ise sahip olduğu alışılmamış yörünge.

Gök cisminin keşfinde, Palomar Gözlemevi’nde bulunan Zwicky Transient Facility kullanıldı. Bu tesiste yapılan çalışmalarda bir diğer Atira çeşidi asteroit daha bulunmuştu.

Normalde asteroitlerin birçok Mars’ın ötesinde, asteroit jenerasyonunda bulunur. Galaksimizin diğer köşelerinde varlığından habersiz olduğumuz asteroitler de var. Bu yüzden uzayı daha ayrıntılı ve dikkatli incelemek gerekiyor.

Başa dön tuşu