Toyota, Ay Aracını 10 Sene İçerisinde Mükemmelleştirecek

Japonya, çok uluslu bir misyonun kesimi olarak 2030 yılına kadar Ay'a insan gönderme ve giden insanların Ay'da bir araç kullanabilmesi konusunda hayli motive görünüyor. Japonya Uzay Ajansı JAXA ve ortağı Toyota, basınçlı ve güçlendirilmiş Ay aracının 2029’a kadar hazır olacağını açıkladı.

Altı tekerlekli bu araç, güneş gücünü ve yakıt hücresini kullanarak iki kişiyi 9.900 km boyunca taşıyabilecek. Araç; 6 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde ve 3,6 metre yüksekliğinde olacak. Ayrıyeten içerisindeki basınç sistemi sayesinde aracın içerisindeki astronotların uzay giysilerine muhtaçlığı olmayacak.

Takvimin oldukça ağır ve uzay keşif teknolojisi geliştirmenin ne kadar güç olduğu düşünüldüğünde Toyota ve JAXA’nın projenin bitiş tarihine kadar aracı tamamlayıp tamamlayamayacağı büyük merak konusu. Resmi plan, 2022’ye kadar üç yılı kapsıyor. Taslak plân ise aracın 2022 ile 2029 ortasında fırlatılmasını içeriyor. Oluşturulan takvimin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • 2019 yılı: Ay'ın yüzeyinde sürülecek aracın geliştirilmesi için gerekli olan teknolojik elementleri belirleme, prototip aracın özelliklerini belirleme
  • 2020 yılı: Her teknolojik element için üretim test kademeleri, prototip aracın üretimi
  • 2021 yılı: Üretim test modüllerini ve prototip aracı test etme ve değerlendirme
  • 2022 yılı: 1’e 1 ölçekteki prototip aracın üretimi ve kıymetlendirilmesi. Ay’ın kutup bölgelerini keşif için gereken sürüş sistemi datalarının edinilmesi ve test onayı
  • 2024 yılı: Aracın mühendislik modelinin tasarımı, üretimi ve kıymetlendirilmesi, asıl uçuş modelinin tasarımı
  • 2027 yılı: Uçuş modelinin üretim, performans ve kalite testleri

Araç, 2030 olarak belirlenen fırlatma tarihine hazırlanacak. Teoride bakıldığında araç, insanlardan evvel Ay’a ulaşacak ve otomatik sürüşle beşerlerle Ay’da buluşacak. JAXA, bu aracı astronotların Ay’ın kutuplarındaki donmuş su arayışına yardım etmesi için kullanmak istiyor. Ajans, ayrıyeten öbür gezegenlerde kullanılacak teknolojiyi de geliştirmek istiyor. Şayet bu proje, umulduğu üzere başarılı olursa insanlığı uzayı keşfine çok büyük katkılarda bulunabilir.

Başa dön tuşu