Tarihte İlk Kez Antik Fosillerde Kırmızımsı Renk Buldu

Bilimsel araştırmalarda olağanda gözden kaçabilecek ya da değersiz görülebilecek ayrıntılar büyük değer arz edebiliyor. Son yaşanan olay da bu durumun bir benzerini gözler önüne seriyor.

Bir fare fosili üzerinde yapılan çalışmalarda, yaklaşık 3 milyon yıl öncesinden kalan ve epeyce uygun korunan fosilde kırmızı pigmentine ilişkin kimyasal kalıntılar bulundu.

‘Kudretli Fare’ takma ismiyle anılan bu canlı çeşidi, bugünkü farelerden çok daha farklı ve soyu tükenmiş durumda. Araştırmacılara nazaran bu canlının tüyleri kahverengi-kırmızı idi ve karın bölgesinde kısmen beyazlık bulunuyordu.

Nature Communications mecmuasında sonuçları yayımlanan araştırma, İngiltere’deki Manchester Üniversitesi tarafından X ışını spektroskopisi metodu kullanılarak yapıldı. Bu usulle hayvanın pigmentlerinden kalan izler incelendi.

Araştırmanın başındaki isimlerden olan Profesör Phil Manning, dünya üzerindeki ömrün fosil kayıtları ile her yana yayılmış olduğunu lakin yakın vakte kadar bu bilgilere erişimimiz olmadığını söyledi. Yeni usuller ile artık fosillerin kimyasal geçmişlerini inceleyebildiğimizi de ekledi.

Renk, tabiatta canlılar için hayatta kalma konusunda değerli rol oynuyor ve seçilim sürecinde büyük tesirleri oluyor. Yakın vakte kadar, elimizdeki teknolojiler fosillerin pigmentlerini incelemek konusunda başarılı olamıyordu. Haliyle araştırmacılar, canlıların görünüşlerini kurgularken renkleri ‘destekli sallayarak’ tutturmaya çalışıyorlardı. Araştırmacılar artık renk üzerinde değerli rol oynayan melanin kalıntılarını inceleyerek geçmişte yaşamış canlıların renklerini belirleyebiliyorlar. Kırmızı renk ise çalışmalarda birinci defa bulundu, çünkü kırmızı pigmentinin yapısı tabiatta çok çabuk bozuluyor.

Araştırmacılar, farklı alanların bir ortaya geldiği bu tıp çalışmalar sonucunda soyu tükenmiş tiplerin tekrar kurgulanmalarında daha isabetli çalışmalar yapılmasını sağlamayı ve böylelikle evrim sürecini kurgulayabilmeyi amaçlıyorlar.

Başa dön tuşu