Suyu Anında Kaynatacak Kadar Yüksek Bir Ses Üretildi

Su, olağan kurallar altında 100 derecede kaynar lakin suyu anında buharlaştırmak istiyorsanız gereğince kuvvetli bir çığlık atmanız da işe yarayabilir. Beşerler o kadar kuvvetli çığlık atamıyor, sonuçta Dovahkiin değiliz. Öte yandan bilim insanları bu şiddette ses üretmeyi başardı.

ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’ne bağlı SLAC Ulussal Hızlandırıcı Laboratuvarı, çok kuvvetli bir su altı ses dalgası üretti. Bu dalga ile suyu anında buharlaştırmak mümkün oluyor.

Araştırmacılar, SLAC’ın kuvvetli X-Ray lazerlerini kullanarak küçük su akımlarına yüksek güç frekanslı küçük güç dalgaları gönderdi. Mikroskopik akıntılara bu güç dalgaları çarptıkları anda suyu buharlaştırmaya başladı ve akışı ikiye böldü.

Bu güç dalgaları suyun akışını bölebilecek kadar kuvvetli olsalar da X-ışınlarında olduğu üzere molekülleri büsbütün ayırmayı başarabilecek kuvvette değiller. Araştırmacılar, şok dalgaları tarafından yaratılan basıncın, kırılma noktasının çabucak altında olduğunu öne sürüyor. Bu da güç dalgalarının su moleküllerini parçalamadan altına geçmesi manasına geliyor. Haliyle temas anında su molekülleri, parçalanamadıkları için buharlaşıyorlar.

Deneydeki ses basıncı 270 desibele eşitti. 270 desibel bir roketin kalkışından daha güçlü bir ses demek. Öte yandan bu kadar kuvvetli bir ses dalgası ile çalışırken kulaklık takmanıza gerek yok zira ses dalgası size çarptığında muhtemelen kalbinizi ve ciğerlerinizi parçalayacaktır, o yüzden de kulaklık bir işe yaramaz.

Araştırmanın sonuçları Physical Review Fluids isimli akademik mecmuada yayımlandı.

Başa dön tuşu