Süpernovalar, Diğer Yıldızları Galaksi Dışına Gönderiyor

Yıldızların genel olarak hareketsiz oldukları kabul edilir. En azından bugüne kadar yapılan gözlemlerde yıldıızların hareket etmedikleri, etseler bile bunun çok az olduğu için ihmal edilebilir olduğu düşünülüyordu. Lakin NASA'nın Chandra X-Ray Gözlemevi'nde yapılan son müşahedeler bu durumun yanlışsız olmadığını ortaya çıkardı. Yapılan son müşahedelere nazaran yıldızlar kimi vakit bulundukları galaksinin dışına çıkıyorlar ve uzayda serbestçe dolaşmaya başlıyorlar. Elbette bu durduk yere olmuyor. Araştırmacıların yapmış olduğu gözlemlerde, gücü tükenen bir yıldızın büyük bir şiddetle patlaması (Süpernova) sonucunda bu durumun gerçekleştiği söz edildi.

Bu durumun oluşma nedeniyle ilgili daha ayrıntılı açıklamalarda bulunan araştırmacılar, patlayan bir yıldızın tekrardan nötron yıldızı haline geldiği süreçte, tıpkı yörüngede bulunan yıldızlara uyguladığı devasa kuvvetin bu duruma neden olabileceğini belirttiler. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacılardan Xiangyu Jin, bu durumu “Tanıdığınız birisinin sizi bir yere zorla götürmesi.” durumuna benzetti.

Ayrıca bu gözlemlerde bu usul yıldız hareketlerinin yalnızca birkaç tane olmadığı, 30 yıldız çiftinin bu duruma maruz kaldığı belirtildi. NASA'nın Chandra Gözlemevi'nde yapılan müşahedelere nazaran, Fornax Galaksisi'nde bulunan 30 çift yıldızın bu nedenle kendi galaksilerinin dışına çıktığı söz edildi.

Araştırmacılar artık ellerinde bulunan bu bilgileri kullanarak daha çok yıldız tespit etmek için çalışıyorlar. 

Başa dön tuşu