SpaceX, NASA İçin İkmal Kapsülünü Bu Gece Fırlatacak

Bu gece Florida’dan fırlatılması beklenen Dragon kapsülüyle SpaceX, NASA için son kargo vazifesini başlatacak. Bu misyonla SpaceX, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda bulunan mürettebata yaklaşık 5.000 kilogram materyal göndermeyi hedefliyor. Bu misyon için şirket, daha evvel iki defa kullandığı Dragon kapsülünü kullanacak. Şayet vazife başarılı olursa, birebir Dragon kapsülü tarihte birinci kere üçüncü bir seyahate çıkacak.

Dragon kapsülünün ana depolama bölgesinde mürettabatın tüketeceği yiyecek ve gereçlerin yanı sıra bilimsel deneylerde kullanılması gayesiyle malzemeler de bulunuyor. Ayrıyeten, parkinson ve skolyoz hastalarından alınmış dokular ile 3D yazıcılar da kapsülün içinde yer alıyor.

Kapsülde istasyonun kendisi üzerinde kullanılmak için tasarlanmış kıymetli bir modül da yer alıyor. Kapsülün bagajına yerleştirilen kesim, basınçsız ortamda uçuş boyunca kapsülün art bagajında gidecek. Uluslarası İrtibat Adaptörü olarak bilinen bu modül, Uluslarası Uzay İstasyonu’nun dışında bir temas yerine eklenecek, bu sayede gelecekteki SpaceX ve Boeing iştirakinde üretilen iki ticari uzay aracı için yeni bir park noktası oluşturulacak.

Boeing tarafından üretilen bu temas adaptörü aslında cinsinin üçüncü örneği. Birinci adaptör, 2015 yılında SpaceX’in Falcon Heavy isimli roketiyle uzaya fırlatılmıştı ancak roket kalkıştan sonra parçalanınca adaptör de ziyan görmüştü. 2016'da ikinci bir yerleştirme adaptörü diğer bir Falcon 9'da fırlatıldı ve akabinde bir uzay yürüyüşü sırasında limana kuruldu. Üçüncü adaptör vazifesi, şayet başarılı olursa SpaceX ve Boeing’e iki yeni park opsiyonu sunacak.

Bugünkü fırlatma, SpaceX’in NASA ile yaptığı kontratın 18. fırlatması olacak. Mukaveleye nazaran SpaceX, 20 fırlatma yapacak. SpaceX, 19. ve 20. fırlatmaları da Dragon Kapsüllerinin içinde yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde NASA ile SpaceX yeni bir kontrat imzalamıştı ve mutabakata nazaran SpaceX, 2024’e kadar NASA için ikmal misyonlarına devam edecek.

Bu gece TSİ (Türkiye saati) ile 01:51’de fırlatılması plananlanan kapsül için %30 talih öngörülüyor. Hava ve başka sebeplere bağlı olarak fırlatma önümüzdeki günlere ertelenebilir. Şayet fırlatma yapılırsa, NASA ve SpaceX fırlatmayı canlı olarak resmi sitelerinde yayınlayacaklar.

Başa dön tuşu