Spacex, Dragon’un İniş Takımlarında Değişikliğe Gitti

Zaman vakit gerçekleştirdiği çılgın projelerle ve çalışmalarla gündeme gelen Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in muvaffakiyetlerinin arkası ardı kesilmiyor. Bilhassa uzaya çıktıktan sonra geri dönüp meselesiz bir iniş gerçekleştiren roketleri, SpaceX'in bu bölümde ismini duyurmasına yardımcı olan projeler ortasında yer alıyor.

Şirketin Crew Dragon isimli aracı, yapılan testlerde hâlihazırda kullanımda. Şu ana kadar rastgele bir büyük meseleyle karşılaşmayan Crew Dragon hakkında yeni bilgiler açığa çıktı.

SpaceX'in geliştirmiş olduğu yeni teknoloji sayesinde artık Dragon kapsülünün inişleri çok daha verimli hâle gelecek. Hususla ilgili açıklama yapan Elon Musk, “Hâlâ yedek olarak paraşütleri barındırıyoruz. Ne var ki yeni iniş sistemi sayesinde Dragon yalnızca bir helikopter pisti büyüklüğündeki rastgele bir alana iniş sağlayabilecek” söylemlerinde bulundu.

Bu doğrultuda yeryüzünde herhangi bir noktaya epeyce yumuşak bir iniş yapabilme yeteneğine sahip olan Crew Dragon, uzay araştırmalarında kullanılmak için epeyce yeterli bir araç olarak öne çıkıyor.

Okyanusa inişlerdeki başarısızlıklardan yola çıkarak yapılan yenileştirmeler sayesinde Crew Dragon, çalışmalar sırasında alınan risklerin ne kadar hakikat olduğunu gösteriyor.

Mürettebat için ağır güvenlik tedbirlerinin alındığı araç hakkında Elon Musk, NASA'nın daha evvel ısı kalkanı nedeniyle kaybettiği araçtan yola çıkarak ısı kalkanında değişikliğe gittiklerini de söyledi. Belirtilen tasarım sonrası iniş sistemi de hem inançlı hâle geldi hem de NASA'nın istekleri yerine getirildi.

İnişini rastgele bir paraşüt olmadan kolay bir biçimde gerçekleştirebilecek olan Dragon'un yakıt ikmali sürecini bitirdikten sonra tekrardan havalanabilecek olması ise Elon Musk'ın hayallerine bir adım daha yaklaştığına işaret ediyor.

Başa dön tuşu