Soyuz MS-11 Kapsülü Dünyaya İniş Yaptı

200 günden fazla süren bir uzay misyonunun akabinde, Rus kozmonot Oleg Kononenko, ABD’li astronot Anne McClain ve Kanadalı astronot David Saint-Jacques dünyaya döndü.

İniş Kazakistan saatiyle 25 Haziran 08:47’de gerçekleşti ve böylelikle üçlünün 204 günlük uzay misyonu son buldu. Üçlü, uzaya 3 Kasım 2018’de çıkmıştı. McClain inişten bir hafta evvel attığı bir tweette, uzay istasyonundan ayrılmak ve Kazakistan’a inmenin 3,5 saat sürdüğünü söylemişti.

İnişleri sonrasında Ruslardan oluşan bir kurtarma grubu ve ABD’li ve Kanadalı’lardan oluşan bir sıhhat takımı tarafından karşılanan takımın yerçekimine alışırken ruh hallerinin epey düzgün durumda olduğu gözlendi. Aslında inişlerinden dört gün evvel McClain tarafından atılan bir tweette takımın ruh halinin ne kadar yeterli olduğu anlaşılıyordu. McClain tweetinde insan zihni ve vücudunun olağandışı şartlara alışma suratının ne kadar büyüleyici olduğundan bahsediyordu.

Üçlünün Expedition 58 ve 59 isimli misyonlarının son bulmasıyla birlikte Kononenko, Milletlerarası Uzay İstasyonunda 737 günden fazla geçirerek, uzayda en fazla vakit geçiren 6. insan oldu. Listede birinci sırada 878 günle Gennady Padalka, ikinci sırada 827 günle Yuri Malenchenko, üçüncü sırada Sergei Krikalev yer alıyor ve bu üç isim de emekliye ayrılmış durumdalar. Listede dördüncü sırada 769 günle hala faal olan Alexandr Kaleri ve beşinci sırada 747 günle tekrar emekliye ayrılmış Sergei Avdeyev bulunuyor.

Üçlünün dünyaya dönüşünün akabinde Aleksey Ovchinin, Christina Koch ve Nich Hague uzay istasyonunda kalan isimler oldu. 20 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenen Soyuz MS-13 uzay vazifesiyle birlikte Aleksandr Skvortsov, Drew Morgan ve Luca Parmitano isimleri de uzay istasyonuna gidecek.

Başa dön tuşu