Sony, Şarkılara Ritim Yazabilen Yapay Zeka Aracı Geliştirdi

Son gelişmelerle birlikte yakın vakitte yapay zekanın müzisyenler için bir araç olacağını söyleyebiliriz. Temmuz ayında Montreal temelli Landr isimli bir firmanın müzik üsluplarını tahlil eden ve sipariş üzerine ses işlemcileri için setler yapan bir eseri, 26 milyon dolarlık bir bağış toplamıştı. Bunun yanı sıra OpenAI ve Google, müzik üreten algoritmalarını sunmuştu.

Bu ve bunun üzere olaylardan etkilenen Sony, makine öğrenmesini benimseyen bir model oluşturarak bateri ritimleri yazan bir yazılım oluşturdu. Sony'nin modelindeki yapay zeka, müzik manasında dinlenebilir bateri örüntüleri oluşturarak müziklere ritim yazabiliyor.

Araştırmanın müellifleri, “Ritmik ögeleri tahlil eden bir model mimarisini ortaya koyduk. Bütün kod haritalamaları, kick (bateride yerde bulunan ve bir pedal yardımıyla vurulan büyük davul) ve snare (bateride ortada bulunan, nispeten daha tiz sesli davul) ortasındaki ilişkiyi haritalıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yapay zekayı geliştiren araştırmacılar, içerisinde pop, rock ve elektronik müziklerin olduğu 665 müziğin dataları üzerine çalıştı. Deneylerin akabinde yapay zekanın müziklere başarılı bir halde ritim eklediği gözlemlendi.

Bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte müziklerdeki ritmik ögelerin yakın bir gelecekte bilgisayarlar tarafından yazılabileceği düşünülüyor. Yapay zekanın daha fazla gereç üzerine çalışmasıyla farklı tiplerde ritmik çalışmaların yapılabileceği de iddia ediliyor.

Başa dön tuşu