Son Windows 10 Güncellemesi, VPN Kullanımını Engelliyor

Genellikle erişimi kısıtlı olan sitelere bağlanmak için kullanılsa da internetteki kimliği gizlemenin yanı sıra daha süratli bir ilişki elde etmek için de kullanılan VPN hizmeti, internet kullanan birçok kişinin olmazsa olmazı durumuna geldi. VPN servislerinin kullanımı her geçen gün artıyor olsa da son Windows 10 güncellemesi, kullanıcı ziyadesiyle kızdırmışa benziyor.

Windows 10 Mayıs 2019 Yenileştirmesi içerisindeki bir kusur sonucunda VPN kontaklarının engellendiği belirtildi. Microsoft, sitesindeki dayanak kısmında yayınladığı bir yazıda yanılgının KB4497935 yenileştirmesi yüklenen 1903 sürümlü aygıtlarda olduğunu belirtti.

Microsoft'un güncellenen sürüm notları incelendiği vakit Remote Action Connection Manager (RASMAN) isimli hizmetin durabileceği ve kullanıcıların ' 0xc0000005' yanılgı kodunu alabileceği de belirtildi.

Sorun, bir VPN profilinde 'Always on VPN' seçeneği seçildiği vakit ortaya çıkıyor. Dolayısı ile bu kusurdan sırf VPN servislerinde 'her vakit açık' seçeneğini etkin eden kullanıcılar etkileniyor. VPN'i manuel olarak açıp kapatan kullanıcılar için ise bir sorun bulunmuyor.

Başa dön tuşu