Sinemada Hangi Koltuğu Seçmeniz Gerektiğini Gösteren Yöntem

Asırlar boyunca matematik ve geometride kullanılan, birçok farklı bilim kısmında metodolojisiyle örnek olan Öklid’in elemanlar yapıtı, yeni keşiflere yol açmıştır. Günümüzde de heykellerin meydanlarda en uygun yere koyulması üzere işler için bu teoriler kullanılır.

Elemanlar kitabının üçüncü kısmında yer alan çemberler, aslında size hakikat açıyı bulma talihi verir. Bir sinema salonunda perdeye çok yakın oturursanız, perdeye bakmak için açınız daralacaktır. Haliyle başınızı üst kaldırmanız, ekranın tamamına hakim olabilmek için boynunuzu oldukça zorlamanız gerekecektir. 

Perdeye çok uzak bir noktaya oturduğunuzda ise bütün perde tahminen gözünüzün önünde olacaktır lakin aralık nedeniyle manzara kalitesi düşer, yayınlar kalitesini kaybeder. Dairesel olarak düşünüldüğünde, uzaktaki perdeyi görme açımız tekrar daralmış olur. 

Ortada bulunan bir nokta, hem görüş açımızın başımızı oynatmamızı gerekmeyeceği kadar uzak, hem de ekranı net formda görebileceğimiz, ayrıntıları kaçırmayacağımız kadar yakındır. Ayrıyeten, en rahat görüşü sağlamak için elde edebileceğimiz en geniş açı, ekranı tam karşımıza aldığımız açıdır. 

Yani bir sinemada, salonun orta sıralarında, ekranı karşıdan görebileceğimiz koltuklar en ülkü koltuklardır. Bu formül yalnızca koltuklar için değil, yapılacak olan öbür çalışmalar için de yararlıdır. İleride çekeceğiniz fotoğraf ve görüntülerde da bu tekniğe başvurursanız, kesinlikle memnun kalacaksınız.

Başa dön tuşu