Rocket Lab, Yörüngeye Yedi Uydu Yerleştirdi

Rocket Lab’ın iki basamaklı “Electron” roketi, şirketin Yeni Zelanda’daki fırlatma mevziinden bugün kalktı. Firma, yedinci vazifesi olan bu uçuşla Dünya’nın alçak yörüngesine 7 adet uydu yerleştirdi. Firmanın temsilcileri, uçuştan 56 dakika sonra yedi uydunun da başaralı bir halde uzaya yerleştirildiğini söyledi.

Roketin taşıdığı uydulardan ikisi ABD Özel Harekât Komutasına ilişkin, Prometheus uydularıydı. Ayrıyeten rokette yeniden ABD’ye ilişkin ACRUX-1 isimli bir uydu da mevcut. ACRUX-1 Melbourne Uzay Programı’nda eğitici bir araç olarak kullanılmak üzere uzaya fırlatıldı.

Rocket Lab temsilcileri, “Make it Rain” misyonunun basın açıklamasında, “BlackSky Global-3, roketimizde bulunan en büyük uzay aracı. Uydu; mekânsal coğrafya araştırmaları, uydu resimleme teknolojileri ve global müşahede servislerine öncülük eden BlackSky firmasına ait” biçiminde bir açıklama yaptı.

Rocket Lab, 17 metre uzunluğundaki ve 1,2 metre genişliğindeki Electron roketiyle uzaya erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Roket, uzaya azamî 225 kg kargo taşıyabiliyor ve roketin toplam uçuş masrafı 5 milyon dolar.

Rocket Lab’in temsilcileri, bugünkü misyonda uzaya taşınan kargonun 80 kg olduğunu bildirdi.

Electron roketi, test uçuşları da dahil toplam yedi kere uçtu. Rocket Lab'ın CEO'su, firmanın uzay uçuşu aksiyonlarını arttırmayı düşünüyor. Firmanın CEO’su Peter Beck; Electron’un bu yıl, 12 misyon gerçekleştirmesini istediğini söyledi.

Beck, Rocket Lab’in gelecekteki uçuşlarını sıklaştırmayı amaçladığını da vurguladı. Beck, gelecekte Rocket Lab’in haftada en az 1 uçuş gerçekleştirmesi istediğini söyledi.

Rocket Lab, gerçekleştirmeyi düşündüğü bu uçuşların hepsini Yeni Zelanda’da yapmayacak. Firma, ABD’nin Virginia eyaletine de bir uçuş pisti inşa ediyor. Pistin inşasının, 2019 sonlarına yanlışsız bitmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu