Oxford Üniversitesinin Paylaştığı Soruyu Çözebilecek misin?

Dünyanın en itibarlı üniversitelerinden biri olan Oxford, resmi Twitter hesabı üzerinden bir matematik sorusu paylaştı ve ‘Bu soruyu çözebilir misiniz?’ diye sordu. E haliyle paylaşılan soru Oxford tarafından olunca yüzlerce ve hatta binlerce insan çözmeye çalıştı.

Biz de Twitter hesabımızdan Oxford’un sorduğu bu soruyu sizlerle paylaşmıştık. İnsanların karşılığı konusunda bir türlü mutabık olamadığı bu soru neymiş gelin bir görelim.

Bir kesim kâğıdın uzunluğu kaç santimdir?

Oxford’un paylaştığı Cambridge kıymetlendirme sorusunda şunu soruyor:

İki eşit dikdörtgen kâğıt kesimi, 5 cm üst üste gelecek şekilde uç uca eklenmiştir. Dikdörtgenlerin biri, aşağıdaki yapıyı oluşturmak için katlanmıştır (ölçekli değil). Bütün yapının toplam uzunluğu 75 cm ise bir kâğıt modülünün uzunluğu ne kadardır?

Çözmeye başladınız mı?

Cevabı bulabildiniz mi?

44,5 mu buldunuz?

O vakit yanlış buldunuz, haydi gelin tahlile geçelim

Aslında sorunun tahlili epey kolay. Hatta sorunun kendisi de epeyce kolay bir lise geometri sorusu. Tahlil için birinci kavramamız gereken şey, soruda bize iki kâğıdın üst üste verildiği ve bu üst üste gelen kısmın 5 cm uzunluğunda olduğu.

Toplam uzunluğumuza bu 5 cm’i ekleyince 80 cm elde ediyoruz, bunu şimdilik cebimizde tutalım. Soruda bize ayrıyeten sağdaki kâğıdın katlandığını ve katlanan kısmın 3 cm uzunluğunda olduğu veriliyor. Bunları düzleştirdiğimiz vakit toplam uzunluğumuz 6 cm daha uzuyor. Yani en sonunda iki adet düzleştirilmiş ve uç uca eklenmiş kâğıt modülünün toplam uzunluğunun 86 cm olduğunu buluyoruz.

Geriye kalan tek yapmamız gereken şey, 86’yı 2’ye bölmek: Yanıt 43!

Toplam uzunluğu ikiye böldüğümüzde bir adet kâğıt modülünün uzunluğunun 43 santim olduğunu buluyoruz. Twitter gönderimizin altında takipçilerimiz ortasında en çok tercih edilen karşılık 44,5 olmuştu, siz kaç buldunuz?

Başa dön tuşu