NVIDIA’dan Videoların Kalitesini Arşa Çıkaracak Teknoloji

ABD merkezli teknoloji devi NVIDIA, 5 Ocak’ta başlayacak CES 2023 öncesinde dün birçok duyuru yaptı. Şirketin sunumunda merakla beklenen GeForce RTX 4070 Ti tanıtılırken öteki değerli gelişmelere de yer verildi. Bunlardan biri de yapay zekâ takviyeli bir teknolojiydi.

Şirket, üstün RTX Görüntü Muhteşem Resolution (Süper Görüntü Çözünürlüğü) ismini verdiği yeni bir özelliği CES 2023 sunumu sırasında bizlerle buluşturdu. Yapay zekâdan yararlanan bu teknoloji, PC’de yer alan Chrome ve Edge tarayıcıları aracılığıyla izlenen videoların kalitesini 4K eşdeğerine yükseltmek için tasarlandı.

Teknolojiyi kullanmak için RTX 30 yahut 40 serisine muhtaçlık olacak

NVIDIA, görüntülerde büyük fark yaratacak teknolojinin kullanımı için çağdaş GPU’lara gereksinim olduğunu söylüyor. Şirketin yaptığı listelemede de yalnızca RTX 30 ve 40 serisi ekran kartlarının gelecek ay çıkacak özelliği destekleyeceği görülüyor.

Teknoloji devi, özelliğin nasıl çalıştığını görmemiz için bir görüntü da yayınladı. Apex Legends’tan imgelerin yer aldığı görüntüde, RTX Muhteşem Resolution’ın kaliteyi önemli oranda artırdığı görülüyor. Paylaşılan manzara bir YouTube görüntüsü olsa da NVIDIA, özelliğin tarayıcıdan izlenen rastgele bir görüntüde kullanılabileceğini tabir ediyor. Ayrıyeten 360p ve 1440p ortasında tüm görüntülere dayanağın yer aldığı da bildiriliyor.

NVIDIA, daha evvel bu usul bir teknolojiyi Shield TV ve Shield TV Pro üzere aygıtlara getirmişti. Lakin tarayıcılara yönelik yeni atak, yapay zekâ ile uygunlaştırma teknolojilerinin daha geniş çapta kullanılabileceğini gösterdi.

RTX Muhteşem Resolution, şubat ayı içinde RTX 30 ve 40 serisi GPU’lar için çıkış yapacak. İlerleyen vakitlerde daha eski ekran kartlarına gelip gelmeyeceği konusunda ise şimdi bir bilgi yok.

 

 

Başa dön tuşu