NGC 7773 Galaksisi’nin Yeni Görüntüleri Paylaşıldı

Çubuk formunda parlak bir yapının iç sonunu genişleterek galaksinin çekirdeğini kestiği NGC 7773 isimli galakside çubuklu yapıların yeni yıldızların oluşmasını sağlayan bir alan olarak hareket ettiğine inanılmakta çünkü Avrupa Uzay Ajansı'na nazaran parlak genç yıldızlarla kaplılar.

Görüntüler Hubble Uzay Teleskobu'ndaki Geniş Alan Kamerası 3 (WFCS3) isimli kamerayla çekildi. Bu kamera, 2009 yılında Hubble'a konumlandırıldı ve internetteki Hubble imajlarının birçoklarını yakalamaktan sorumlu durumda. NGC 7773 olarak bilinen galaksi ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından görüntülendi.

8 Ocak'ta kamera beklenmedik bir biçimde kapanmıştı. Kameranın kapatma sürecini bizatihi başlattığı anlaşıldı çünkü veriler voltaj düzeylerinde bir sorun olduğunu gösterdi. Neyse ki NASA teknisyenleri, aygıtı 17 Ocak'ta tekrar çevrimiçi hâle getirebildiler.

Telemetri devrelerini ve öbür panelleri sıfırlayan çalışanlar, daha sonra her şeyin meselesiz çalıştığından emin olmak için mühendislik bilgilerini topladılar. Kalibrasyonları birkaç gün yürüttükten sonra ekip, aygıtı tekrar faaliyete geçirmeyi başardı ve kamera, o vakitten beri başarılı bir formda çalışmaya devam ediyor.

Şu ana kadar WFCS3, 240.000'den fazla imaj aldı ve Hubble’ın mevcut araçlarından en çok kullanılanı oldu.

Başa dön tuşu