NASA’nın Kepler Teleskopu, Dünya Benzeri 18 Gezegen Buldu

NASA’nın Kepler Uzay Teleskopu öleli aylar oldu lakin topladığı bilgiler hala uzayda yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Aracın topladığı inanılmaz büyük ölçüdeki datanın büsbütün incelenmesi daha hayli vakit alacak.

Bu dataları inceleyen araştırmacılar ortasında Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanları var. Bu araştırmacıların yayımladığı yeni bir makale, daha evvel varlığını bilmediğimiz ve yaklaşık olarak gezegenimizin uzunluğunda 18 gök cismini ortaya çıkardı.

Makaleyi yazan bilim insanları, Kepler’den gelen dataları ayrıntılı ve dikkatli bir biçimde inceledi. Kullandıkları metodu başka usullerden daha hassas olarak gösteren araştırmacılar, tekniğin onlarca, tahminen yüzlerce, yeni uzak gezegen keşfedilmesini sağlayacağına inanıyor.

Genel olarak gezegenlerin varlığını belirleyen data, yıldızların parlaklıklarında dönemsel ve nizamlı olarak yaşanan değişmeler olarak görülüyor. Gezegenler belirli müddetlerde bir yıldızların önünden geçiyor, biz de varlıklarını bilgilerdeki değişmelerden anlıyoruz. Bu tekniğin tek sorunu, gezegenimiz uzunluğundaki ya da daha küçük gezegenleri keşfetmekte badire yaşaması.

Araştırmanın muharriri Dr. Rene Heller, standart algoritmaların parlaklıktaki ani düşüşleri tanımlamayı amaçladığını söylüyor. Gerçekte ise gök diskleri kenarlarda, merkezden çok daha karanlık oluyor. Merkezde gök cisimleri daha az ışık engelleyebiliyor.

Araştırmada bulunan gezegenlerden 17 tanesi, üstünde sıvı halde su bulunması için fazla sıcak ya da fazla güneşlerine yakınlar. Tek kalan gezegen EPIC2012381102.02 ise gezegenimizden biraz daha büyük. Ayrıyeten kendi yıldızından da ülkü uzaklıkta bulunuyor, yani yüzeyinde sıvı halde su bulunma ihtimali var.

Araştırmacılar artık gözlerini tekrar bilgilere çevirdi ve daha fazla evvelden bilinmeyen gezegeni ortaya çıkarmayı amaçlıyorlar. Böylelikle muhtemel yerleşilebilir gezegen sayısı artacak.

Başa dön tuşu