NASA’nın Haritalama Teknolojisi, Antarktika’da Sürpriz Bir K

Gezegenimizin en kuzeyinde bulunan Antarktika, devasa donmuş bir çöl olarak çok fazla beşere konut sahipliği yapmıyor. Kıta üzerinde yaklaşık 1000 kadar bilim insanı bulunuyor. Bu araştırmacılar, yer yer -90 dereceye kadar düşen soğukla da gayret ediyorlar. NASA, yıllar boyunca yaptığı çalışmalar sırasında Antarktika ile ilgili de değerli bir keşif gerçekleştirdi.

Eski ABD Lider Yardımcısı Al Nazaran, kitabı “An Inconvenient Truth”da, geçtiğimiz on yılda impartor penguen nüfusundaki düşüşü gözler önüne serdi. Gore’un iklim değişikliğini sorumlu tuttuğu azalma, nitekim tasa verici noktaya ulaşmış durumda. İmparator penguenlerin nüfusu, 1980’lardan bu yana %70 azaldı.

Al Nazaran, incelen ve parçalanan buzların, imparator penguen yumurtaları ve civcivleri için mevt manasına geldiğini belirtiyor. Antarktika etrafındaki denizlerde yaşanan sıcak esintiler ve ılık akıntılar, yükselen su düzeyi ile birleştiğinde bu sempatik canlılara hem yaşayacak daha az alan bırakıyor hem de hayat alanlarını daha tehlikeli hale getiriyor.

Al Nazaran, Bill Clinton’un 1992 ve 1996’daki başkanlık devirlerinde Lider Yardımcısı olarak vazife yapmıştı.

Eski lider yardımcısı, geçmişte global ısınma ile ilgili bir belgesel de yapmıştı. Nazaran, denizdeki buzun azalmasına dikkat çektiği kitabında, NASA araştırmalarında kullanılan uydu haritalama formülü sayesinde, buz kıtanın yılda 31 milyar ton buz kütlesi kaybettiğini açıkladı. O’na nazaran bu durumdan en çok, avlanmak ve yavrulamak için kıyılardaki buz düzlüklere muhtaçlık duyan imparator penguenler etkileniyor.

Daha evvel Nobel Barış Mükafatı de alan Nazaran, çağımızın en kıymetli ve nüfuzlu etraf aktivistlerinden biri olarak biliniyor.

Başa dön tuşu