NASA’nın Curiosity Aracı Marsta Metan Gazı Tespit Etti

Metan, havada yüksek yoğunluklarda bulunur. Curiosity tarafından yapılan ve NASA tarafından gözlemlenen ölçümler sırasında tespit edilen bulgular, Mars'ın yer altında hayat formları bulunabileceğini belirtti. Araştırmacılar, bu yüzden daha yakın bir halde araştırmaya devam edecekler. Her şey plana uygun giderse pazartesi gününe kadar Mars’tan yeni bilgilere erişebileceğiz. 

Ölçülebilir metan gazı, Curiosity tarafından tespit edilirse bu araştırmacılar için bir tetikleyici olabilir. Elbette gazın bir organizma tarafından üretilmiş olması gerekiyor. Metanın canlı organizmalar olmadan üretilmiş olabileceği ve yer altındaki küçük çatlaklar sayesinde uzun müddet gömülü kalmış olabileceği ihtimali de var. 

New York Times, metan gazının birinci kere tespit edilmediğini belirtti lakin son gelen bilgiler, metan gazının bu vakte kadarki en yüksek yoğunlukta tespit edildiği istikametinde. Ayrıyeten bunun Dünya’nın dışında bir hayat olduğu konusundaki birinci potansiyel delil olmadığını da unutmamak gerekiyor.  

Başa dön tuşu