NASA, Whirlpool Galaksisinin Yeni Görüntülerini Paylaştı

NASA, farklı dalga uzunluklarında data toplamanın bedelini gösteren Whirlpool Galaksisi'nin imgelerini yayınladı. Manzara, farklı ışık dalga uzunluklarında görülen birebir galaksiyi gösteriyor. Solda (a) Whirlpool’u görünür ışık spektrumunda, 0,4 mikron (mavi renkle gösterilir) ve 0,7 mikron (kırmızı renkte gösterilir) olarak görüyoruz. Bu görseller, güçlü bir teleskopla Whirlpool Galaksisi'ni gözlemlerseniz gözünüze nasıl görüneceğini açıklıyor. Bu imaj, Kitt Peak Ulusal Gözlemevi tarafından 2,1 metrelik bir teleskopla çekildi. Ortalarındaki yıldızlardan gelen görünür ışığın birçoklarını kapatan yıldız tozlarının oluşturduğu karanlık kıvrımlar da görseli bir oldukça etkileyici hâle getiriyor.

Görüntünün soldan ikinci kısmında (b), iki data kaynağının bir kombinasyonunu görüyoruz. Kitt Teleskobu'ndan gelen birinci imaja (a), kızılötesi dalga uzunluklarını kaydeden Spitzer Teleskobu’ndan gelen bilgiler ekleniyor ve bu sayede birinci imajdaki (a) görünmeyen detayları görebiliyoruz.

Çekilen galaksi fotoğrafında yer alan (c) ve (d) imajları, Spitzer Teleskobu tarafından toplanan bilgileri iki farklı kızılötesi ışık aralığında gösteriyor. (c) imgesi, 3,6 mikron (mavi renkle gösterilir), 4,5 mikron (yeşil renkle gösterilir) ve 8 mikron (kırmızı renkle gösterilir) olmak üzere üç dalga uzunluğu kızılötesi ışığı kapsıyor. Her mavi nokta, birden fazla yakınlarda bulunan tek bir yıldıza karşılık geliyor. Kırmızı, yıldız ışığıyla aydınlatılan tozu gösteriyor.

(d) imgesi ise tozun sıcak olduğu alanları vurgulayabilen 24 mikronluk ekstra bir dalga uzunluğu (kırmızı renkle gösterilmiştir) içeriyor. Bu sıcak beyaz ve kırmızı bölgeler, yıldızların oluştuğu yerler.

Bu farklı imajlar, bilim insanları için hayli bedelli. Elde edilen imajlar, astronomların yapacakları çalışmalarda doğal olarak gizlenen galaksi özelliklerini görmelerini sağlıyor. Örneğin toz bulutları, görünür ışık spektrumunda karanlık ve özelliksiz görünüyor fakat kızılötesi spektrumda ışıkta parlıyor ve başkalarından daha sıcak ve faal olan belli alanları seçilebilir hâle getiriyor.

Başa dön tuşu