NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Turist Götürecek

NASA, birinci uzay turistlerinin 2020’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gidebileceklerini söyledi. Bu süreç özel şirketlerin az da olsa vakit kazanmasına yardımcı oluyor. Şirketler, kendi astronotlarını ve teknolojilerini alıp Milletlerarası Uzay İstasyonu’na götürebilecek ve orada çalışmalar yürütebilecek. Elbette bu hizmet için şirketlerin epey yüklü paralar ödemesi gerekiyor.

NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu da dâhil olmak üzere faaliyetlerini ticarileştirme fikrine karşı uzun vakittir direniyor. Önceden Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülen her şeyin bir eğitim ya da araştırma bileşenini içermesi gerekiyordu. Lakin son vakitlerde NASA, ticarileştirme fikrine daha sıcak bakmaya başladı. Yönetici Jim Bridenstine, ticari şirketlerin NASA’nın roketleri için özel isimlendirme haklarını satın alabileceğini öne sürüyor.

NASA’nın, faaliyetlerini ticarileştirme fikrine nasıl yaklaştığına bakacak olursak özel kesimdeki şirketlerin uzay konusunda teknoloji geliştirmeye başlamaları, NASA’nın fikrini değiştirmiş üzere görünüyor. NASA, geleceğin uzay teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda özel şirketlere epeyce güveniyor ve 2024 yılında Ay’a gitme planlarında yardımcı olacaklarını umuyor. NASA, bu projenin uzay konusunda bir teşvik oluşturacağına, gelecek yıllarda daha fazla keşif yapılmasına ve finansman oluşmasına yardımcı olacağına inanıyor.

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu bir araştırma ve test merkezi olarak kullanmaya devam edeceğini ve istasyonun Ay’a gitme planlarına katkıda bulunmaya yardımcı olacak çalışmalar yaptığını belirtti. NASA ayrıyeten, Dünya’nın etrafında yüzen, insanlara konut olarak hizmet verebilecek bir dizi özel uzay aracı geliştirilmesine de özel dalın yardımcı olabileceğini belirtti.

NASA’nın, 'özel astronotlar' dediği turistler 30 güne kadar vazife yapacak. Oradayken NASA’nın kuralları ile sonlandıracak olan turistler, ticari ve pazarlama faaliyetlerini içerebilecek misyonlarını yerine getirecek. NASA, her yıl bu kısa müddetli vazifelerden iki tane olabileceğini söyledi. NASA’nın uzay istasyonunu açma kararı, gelecekte uzay turizmi şirketlerini ortaya çıkaracak üzere duruyor. Elon Musk’ın SpaceX’i, 2023’te Ay’ın etrafına bir Japon milyarder ve sekiz sanatçı gönderecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebilmek için turistlerin NASA’nın tıbbi standartlarına uygun olması ve özel eğitimlerini geçmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu