NASA, Ayın Soğudukça Küçüldüğünü Açıkladı

NASA, Ay’ın yüzeyinde ısı kaybederek ve küçüldükçe meydana gelen kırışıklıkları incelemek için Ay Keşif Orbiter Kameralarından (LROC) elde ettikleri bilgileri kullandılar.

Soğuk Deniz olarak da bilinen Mare Frigoris, Ay’ın kuzey kutbuna yakın, bilim insanlarının derinlemesine çalıştığı bir bölge. Ay’ın yüzeyinde oluşan zirve ve çukurları gösteren, 12.000’den fazla imgeyi inceleyen bilim insanları, bu kırışıklıkları ayın öbür taraflarında da buldular. Daha evvel bilim insanları kırışıklıkların bu bölgede etkin olmadığını varsayıyordu.

Havzalardaki jeolojik aktivitelerin 1,2 milyar yıl evvel sona erdiği düşünülüyordu ama yeni çıkan datalar kimi kırışıklıkların 40 milyon yıl kadar evvel oluştuğunu ve bu durumun jeolojikl olarak hayli yeni olduğunu gösteriyor.

Bu kırışıklar, dünyada yer kabuğunun hareket etmesiyle oluşan tektonik süreç sonrası oluşur. Ama Ay’da bu süreç, iç kısımların büzüşmesine neden olan ısı kaybından kaynaklanıyor.

NASA’dan araştırmacı Nathan Williams, “Ay hâlâ kendi içinde soğuma gösteriyor, milyarlarca yıldır ısı kaybediyor ve küçülüyor” dedi.

Başa dön tuşu