McDonald’s Logosu Neden Sarı ve Kırmızıdır?

McDonlad’s logosunda sarı renk ve kırmızı renk kullanılmıştır. Dünyaca ünlü fast food zincirinin bu renkleri seçmesinin altında bir mana var mı? Reader’s Digest’ın savına nazaran mutlaka var. 

Kırmızı renk, beynimizde aktivite ve hareket ile ilişkilendirilmiştir. Kimi araştırmalar, kırmızı renk gördüğümüzde daha etkin olduğumuzu, harekete geçmeye daha meyilli olduğumuzu belirtir. Yani beynimiz, kırmızı rengi gördüğünde çok daha süratli ve kuvvetli reaksiyon veriyor. Haliyle kırmızı bir logo, acıkmakta olan bünyemizi daha süratli kendine çekiyor. 

Sarı ise bizde dilsel manada daima hüzünle eşleştirilse de araştırmalara nazaran memnunluk ile bağlı bir renk. Gündüz en net görülebilen renk olduğu söylenen bu renk, McDonald’s logosunu öbür daha az bilimsel hazırlanmış logolardan evvel fark etmemizi sağlıyor. Yani McDonald’s logosunu gördüğünüzde, beyniniz daha “Ha tamam, burası McDonald’s” demeden evvel olumlu izlenim edinmiş oluyor.

McDonald’s logosu dünyanın her yerinde de birebir değil, bölgesel olarak ufak tefek değişiklikler var. Örneğin 2009 yılında firma, Avrupa’da daha etraf dostu görünmek hedefiyle logosunun art planını yeşil hale getirdi.

Başa dön tuşu