Küresel İklim Değişikliği Durdurulmazsa İnsanlık Yok Olacak

İngiliz bilim insanı ve çevreci James Lovelock, insanları çevreyi iklim değişikliğinden korumak için daha yeterli bir iş yapmaları gerektiği konusunda uyardı. Lovelock, aksi takdirde hayatta kalınamayacağını söylüyor.

100. yaş gününü kutlayan Profesör James Lovelock, 1970’lerde ortaya attığı Gaia Teorisi ile büyük bir saygınlık kazanmıştı. Teori, Dünya’nın kendi kendini düzenleyen bir organizma olduğu fikri üzerine kurulmuştu. James Lovelock, teorisinde Dünya’nın ömür için sürdürülebilir kalması ismine kendi kendisini düzenleyebileceğini belirtmişti.

Örneğin Dünya'nın oluşumundan bu yana Güneş'in sıcaklık etkisi yaklaşık %30 daha arttı fakat yeniden de gezegen, hassas ekosistemler ve evrim yoluyla hayat için gereğince soğuk kalmayı başardı. Dünya'nın kendisini düzenleme savaşı aşılamaz ve Profesör Lovelock'a nazaran bir an evvel aksiyon yapılmazsa beşerler süratli bir biçimde yok olacaklar.

100 yaşındaki Profesör, Sky News'a verdiği röportajda şöyle dedi: “Dünya, havadaki karbondioksit, metan ve öteki sera gazlarının ölçüsünü denetim ederek kendisini büsbütün biyolojik olarak denetim etti ve istikrarı korudu. Güneş'in tesirinin çok sıcak olduğu bir noktaya ulaştık ve bütün sistemin bunu tek başına halletmesi çok sıkıntı. Fosil yakıtları havaya karıştırmaya ve eklemeye başladığımızda, Dünya'yı hakikat çizgide tutmak 2 kat daha sıkıntı hâle geliyor. Lakin hayatta kalmak istiyorsak bunu yapmak zorundayız.”

İklim değişikliğiyle nasıl gayret edilebileceği sorulduğunda Lovelock, “Sanırım şimdi bilmiyoruz. Global ısınmanın sonuçlarını dengelemeden evvel Dünya ve içinde yaşadığımız sistem hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz” cevabını verdi.

Araştırmalara nazaran her 2 saniyede, 1 futbol alanı büyüklüğünde ormanlık alan yok ediliyor. Global iklim değişikliği, yalnızca insanlığın sonunu getirmeyecek, birçok hayvan için de hayatı sonlandıracak.

Başa dön tuşu