Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternetin Yolu Bulundu

Kuantum bilgisayarlar, şu anda sahip oldukları yapıları gereği son derece soğuk formda çalışıyor. Bu nedenle de iki kuantum bilgisayarı birbirine bağlamak oldukça sıkıntı. Bu süreci internet ilişkisi için sağlamak daha da güç. 

Araştırmacılar, tarihte birinci defa fiziksel bir nesneyi kullanarak radyasyon dolaşıklığı üretmeyi başardı. Bu da kuantum bilgisayarlar ortasında ilişkiyi sağlayabilecek değerli bir adım olarak gözüküyor. Araştırmayı yöneten mühendis Shabir Barzanjeh, “Ürettiğimiz şey bir kuantum temas prototipi, yaptığımız osilatör(sinyal üreten araç), bizi kuantum internete bir adım daha yaklaştırdı.” diyor.

Nature mecmuasında yayımlanan araştırmaya nazaran, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, 30 micrometre uzunluğunda silikon kullanarak radyasyon dolaşıklığı elde etmeyi başardı. Bu radyasyon, gelecekte kuantum bilgisayarların dış data merkezlerine bağlanabilmesi, dış dünyadan haberdar olabilmesi için değerli bir adım olacak.

Yapılan basın açıklamasına nazaran bu sistem, klasik bilgisayar ağlarının fiber optik temas kurmasıyla tıpkı biçimde çalışıyor. 

Başa dön tuşu