Kendi Kendini Tamir Edebilen Bir Robotik Kol Geliştirildi

Robotik teknolojileriyle ilgili çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. Robotlar, şu an bile ziyadesiyle gelişmiş durumdalar ve insan gücüyle zorlukla yapılabilecek işleri çok kolay ve süratli bir halde yapabiliyorlar. Robot kesimindeki bu gelişmelerse pek çok kişinin işinden olacağının lisanlandırılmasına neden oluyor.

Robotların insanların yerini alması teknik olarak yanlışsız bir fikir. OECD tarafından yapılan açıklamalara nazaran önümüzdeki 20 yıl içerisinde işlerin yüzde 14 kadarının büsbütün robotlar tarafından yapılacağı kestirim ediliyor. Fakat bilim insanlarının bu yeni buluşu, robot teknolojilerini öteki bir boyuta taşıyarak işlerin daha da ciddileşebileceğini düşündürüyor.

Günümüzde robot teknolojileri pek çok alanda kullanılıyor. Özel maksatlar için geliştirilen robotlar, kimi vakit ağır cisimleri taşımak için kullanılırken kimi vakitse ziyadesiyle narin olan cisimleri taşıyabiliyor. Bilim insanları artık, robotların kendi kendilerini tamir etmesine yarayan yeni bir polimer çeşidi geliştirdiler.

Geliştirilen bu polimerlerden oluşan robotik kollar, 3 boyutlu yazıcılarda basılabiliyor. Kullanılacağı gayeye uygun olarak basılan bu modüller, kullanım sırasında meydana gelebilecek olan hasarları otomatik olarak tespit ediyor ve gerekli tamirleri yapıyor. Böylece mühendislerin ve teknik takımların, robotik kolun en azından makul kısımlarıyla ilgili tamir çalışmaları yapmalarına gerek kalmıyor. Üstelik güzelleştirme süreci, yalnızca 40 dakika sürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan projenin kıymetli isimlerinden Bram Vanderborght, son birkaç yıldır robotların kendi kendilerini tedavi edebilmeleri üzerinde çalıştıklarını ve geliştirdikleri polimerlerle bu mevzuyla ilgili birinci adımı attıklarını açıkladı. Çalışmalarını sürdürmek istediklerini söz eden Vanderborght, ilerleyen periyotlarda bu polimerlerle geliştirilecek robotların hem çok daha uzun ömürlü hem de daha inançlı olacağını söyledi.

Başa dön tuşu