Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot (Video)

Boston Dynamics’in meşhur robotlarını çeşitli karmaşık hareketleri yaparken görüyoruz. En kolay yürüme süreci bile art planında yüzlerce saatlik bir çalışma barındırıyor. Bu örnekte ise rastgele kısım kesimlerinden yapılan bir robot, hareket etmeyi öğrenmek için sürünüyor. 

Robot, Tokyo Üniversitesi ve Preferred Networks tarafından oluşturulan bir iştirakli teşebbüs tarafından geliştirildi. Uzmanlık alanı derin öğrenme ve yapay zeka olan takım, bu uzmanlıklarını yeni robotlarına da yansıtıyor. 

Bu çalışma, gelecekte bu robotun boyutu, biçimi, dizilimleri ne olursa olsun kollarla hareket edebilmesini sağlıyor. Süreç başlamadan evvel araştırmacılar, kol modüllerini üç boyutlu olarak tarıyor ve derin öğrenme ağına yüklüyor. Robot da kolların birleştiği noktaları eklem olarak kullanılıp hareketi gerçekleştiriyor. Robot, hareketini şekillendirirken elindeki 3 boyutlu modül bilgisini kullanıyor. En sonunda da kısımlardan yapılma robotumuz, A noktasından B noktasına, milyonlarca mümkün formülü denedikten sonra ulaşmayı başarıyor.

Bu araç çok gelişmiş değil, rakipleri kadar sağlam da değil. Tekrar de sağlamış olduğu hür hareket ihtimali ise değerli bir alan olarak öne çıkıyor. 

Başa dön tuşu