Katil Balinalar, Tuvalet Kağıtları Yüzünden Ölüyor Olabilir

British Columbia Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırma, jenerasyonu tehlike altında olan katil balinalarla (orka) ile ilgili çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya nazaran uzunlukları 8 metreye kadar ulaşabilen bu devasa canlıların soylarının tükenmesinde, tuvalet kağıdı üretiminde kullanılan bazı kimyasalların büyük hissesi bulunuyor.

2006 ila 2018 yılları ortasında Kanada’nın batısında bulunan Britanya Kolumbiyası açıklarında ölüp, karaya vuran orkalardan alınan doku örneklerini inceleyen bilim insanları, bu dokularda 4-nonilfenol (4NP) isimli bileşiklerin bulunduğu keşfettiler. Kanada, bu bileşiği “zehirli” olarak kabul ediyordu. Kanadalı uzmanlara nazaran 4NP, sinir sistemini ve bilişsel fonksiyonları etkileyebilen bir kimyasal.

Orkaları öldüren kimyasal, somon balıkları aracılığıyla insanlara da geçiyor olabilir!

ABD Etraf Müdafaa Ajansı’nın 2020 yılında paylaşılan verilerine nazaran Britanya Kolumbiyası, Washington ve Oregon etrafında sadece 74 tane katil balina kaldı. Bilim insanları, katil balinaların sayısındaki azalmanın nedeni olarak gemi tesirini, su kirliliğini ve somon balıklarının sayısındaki azalmayı gösteriyorlardı. Yapılan yeni araştırma, çarpıcı bir gerçeği de gözler önüne sermiş oldu. Katil balinalar, başka etmenlerin yanı sıra tuvalet kağıdı üretiminde yer alan kimyasallar nedeniyle de vefata mahkum oluyorlar.

Olayın tek dikkat çeken yanı bu da değil. Bilim beşerlerine nazaran 4NP, balinalara somon balıkları aracılığı ile ulaşıyor. Dahası somon, beşerler tarafından da sıklıkla tüketilen balıklar ortasında yer alıyor. Bu da 4NP’nin insanlara geçmiş olabileceğini düşündürüyor. Araştırmaya dahil olan isimlerden Juan Jose Alava tarafından yapılan açıklamada, “Bu araştırma, bir uyandırma davetidir.” ifadeleri kullanıldı. British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ise besin zincirinin daha altında bulunan somonların denize karışan 4NP’yi orkalara taşımasının çok mümkün olduğu belirtildi. Üniversiteye nazaran 4NP kimyasalının üretimini yasaklamak, orkalara yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu