Karanlık Maddeleri Bulmak İçin Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

15 Haziran’da yayınlanan bir rapora nazaran bilim insanlarından oluşan bir takım, karanlık husus parçacıklarını keşfetme çalışmalarında elmas dedektörlerinin kullanılabileceğini belirtti.

Bilim insanları, yıldızların ve galaksilerin hareket ettiği suratların kozmik müşahedelerini açıklamak için karanlık unsurun var olmak zorunda olduğunu belirtiyor. Karanlık unsurlar hakkındaki en tanınan fikirler ortasında, karanlık hususun WIMP’ler olarak isimlendirilen atom atlı parçacıklardan oluşması ya da zayıf formda etkileşen devasa parçacıklar olduğu bulunuyordu. Son araştırmaların sonucunda WIMP’lerin yanıt niteliği taşımadığı yargısına varıldı.

WIMP fikrinin ortadan kalkmasının akabinde bilim insanları, potansiyel karanlık unsur parçacıkları için daha küçük alanları araştırmaya gitti. Bu da elmas detektörlerinin devreye girdiği alan oldu.

Karanlık hususun peşine düşmek için elmas detektörlerinde bulunan kristallerin mutlak sıfıra indirgenmesi gerekiyor. Bu sayede karanlık unsur parçacığı, elmasta bulunan bir atom çekirdeğine ya da elektrona çarptığı vakit ses dalgaları tespit edilebiliyor.

Bilim insanları bundan evvel germanyum ve silisyum üzere farklı kristalleri kullanarak benzeri detektörleri kullanmıştı lakin elmasın ekstra yararları da bulunuyor. Elması oluşturan karbon atomları silisyum ya da germanyum atomlarından daha hafif olduğu için elmas detektörleri, atom çekirdeklerine çarpan küçük ses dalgalarını da algılayabiliyor.

Başa dön tuşu