Kanser Hücrelerinin Genetik Analizi Bulunabilecek

Araştırmacıların Hydro-Seq adını verdikleri teknik, dolanımdaki tümör hücrelerini yakalayabilmek için mikro-akışkan çip kullanıyor. Yetkililer, bu tekniğin kanser hücrelerinin kapsamlı genetik profillemesine imkan sağladığını ve mevcut yaklaşımlara nazaran çarpıcı bir gelişme olduğunu söyledi. Daha evvelki teknikler yalnızca araştırmacıların kanser hücresinin genetik profili hakkında bilgi toplamasına ya da kanser hücrelerinin birçoklarını ele geçirmesine ve sadece birkaç gen arayabilmesine müsaade vermiştir. Üniversiteye nazaran, genetik profiller çoklukla bedenin kansere yayıldığına inanılan önemli hücreleri ihmal etti. Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Uzmanı Euisik Yoon, “Çiğimiz dolaşımdaki tümor hücrelerini yakalamamıza ve sonrasında kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin kirlenmesi olmadan genetik bilgileri çıkarmamıza imkan sağlıyor” dedi. 

Yetkililerin söylediği kadarıyla birtakım çağdaş kanser ilaç uygulamaları, ilacın kanserli hücrelere saldırmasıyla çalışır lakin kanser hücreli genler tedavi boyunca değişkenlik gösterebilir. Wicha, bir tahlil bulmanın değerli olduğunu, zira biyopsilerin tekrarlanmasının acı verici ve hasta için potansiyel olarak tehlikeli olduğunu belirtti. Kanser hücrelerinin yakalanması için çip kullanılması, kanserin yok olup olmadığını ya da tedaviye dirençli olup olmadığını gözlemlemek için uygun bir yol olabilir. 

Ekip, bu yeni prosedürle 21 göğüs kanseri hastasının kanından 666 kanser hücresi ile çalıştı. Tek bir hasta içinde bile kanser hücrelerinin sıklıkla değişken davrandıkları gözlendi. Wicha’nın grubu, çalışmalarına kanser yayılması üzerindeki kök hücre tesirlerini inceleyen araştırmalara başladı. Kanser kök hücrelerinin, tümör hücrelerinin küçük bir yüzdesini oluşturduğunu fakat kan sirkülasyonundaki hücrelerin daha yüksek oranda bulunduğunu gözlemlediler. 

Hydro-Seq, kan hücrelerini filtreleyip, her kan hücresini mikroçipte bulunan ve bir kuruştan biraz daha büyük olan kanallardan tahlil ediyor. Bir kuruştan yalnızca biraz daha büyük olan bu çip üzeri laboratuvar, bir kan örneğinden kanserin kapsamlı genetik profilini sağlıyor. 

Başa dön tuşu