Jüpiter’in Büyük Manyetik Alanının Genişlediği Keşfedildi

Jüpiter'in Juno misyonunun hedefi yalnızca hoş imajlar yakalamak değil. Juno, tıpkı vakitte gezegenin sıra dışı manyetik alanın atmosferi ile nasıl etkileşime girdiği hakkında yeni bilgileri ortaya çıkarıyor.

Jüpiter, Güneş Sistemi'mizdeki en güçlü manyetik alana sahip. Bu, Dünya'nın 18.000 katı büyüklüğünde. Son derece büyük olan bu manyetik alan, gezegenden güneşe gerçek yedi milyon kilometre uzuyor. Bilim insanları, bu alanın vakitle seküler varyasyon ismi verilen bir tesirle değiştiğini keşfetti.

San Antonio Güneybatı Araştırma Enstitüsünden Juno baş araştırmacısı Scott Bolton, keşifle ilgili yaptığı açıklamada “Bu keşif, lakin Juno’nun son derece hassas bilimsel aygıtlar ve Juno’nun yörüngesinin eşsiz tabiatı sayesinde gerçekleşti” diyor.

Araştırmacılar, Juno tarafından toplanan bilgileri evvelki Jüpiter misyonlarından gelen datalarla karşılaştırdılar ve manyetik alanda küçük farklılıklar buldular. Harvard Üniversitesi'nden Juno bilimci Dr. Kimee Moore “Kırk yıldan uzun bir müddettir sahip olduğumuz temel yakın çekim müşahedeleri, bize Jüpiter'in manyetik alanının sahiden vakit içinde değiştiğini doğrulamak için kâfi data sağladı” dedi.

Ekip, manyetik alan ile gezegenin atmosferi ortasındaki etkileşimler nedeniyle seküler varyasyonun olabileceğine inanıyor. Jüpiter, yüzeyden 3000 kilometreye kadar inen güçlü atmosferik rüzgarlara sahip. Bu noktada gezegenin hususu, gazdan likit metale değişiyor. Bu rüzgarların manyetik alanları vakitle değiştirerek uzattığı ve taşıdığı düşünülüyor.

Özellikle öne çıkan bir varyasyon alanı, ekvatorun yakınındaki güçlü lokal manyetik alanlara sahip olan Büyük Mavi Nokta. Bu noktada kuvvetli rüzgarlar bulunuyor ve bu da büyük değişimler yaratıyor.

Başa dön tuşu