Jeff Bezos’a Göre Uzayda Oturacağımız Evlerin Fotoğrafları

Kendi sistemimizdeki yegane ömür bizim gezegenimizde yer alıyor. Gelecekte, muhtemelen birinci olarak Mars’tan başlayarak sistemimizdeki gezegenleri kolonileştirmeye başlayacağız.

Dünyanın en güçlü isimlerinden olan, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un da Blue Origin isimli, uzay çalışmalarına odaklanmış bir şirketi var. Hatta şirket geçtiğimiz günlerde Ay’a iniş yapacak aracını da tanıtmıştı. Yani Bezos uzayda yaşama oldukça ilgi duyuyor. Bu alanda kendisinin ismini çok sık duymasak da Elon Musk ve SpaceX ile dişe diş bir gayret halindeler.

Fizikçi Gerard O’Neill tarafından tasarlanan konutlar, şu anda dikkat cazibeli dizaynlardan öbür bir şey değil. Konutların hayat alanları kendi kendine yetebilecek yapıda ve bir gün insanların koloniler kurabilmeleri için tasarlanmış durumdalar.

Bezos, mevzuyla ilgili olarak bir röportajında “karneler ve durağanlık mı istiyoruz, dinamizm ve büyüme mi?” diye sormuştu. Tercihini dinamizmden yana kullanan Bezos, kendi sistemimizin dışına çıkabilmemiz durumunda kozmosta trilyonlarca insan olabileceğini söyledi.

Kendine yetebilen sistemler hakkında çok bilgi vermeyen Bezos, bu sistemlerin çok sayıda insanı barındırabileceğini söyledi. “Onlar çok büyük yapılar, kilometrelerce gidiyorlar ve her biri bir milyon ya da daha fazla insan barındırabiliyor.” diyen Bezos, “Bazıları daha rekreasyonal olacak, hepsi tıpkı yer çekimine sahip olmak zorunda değiller ve bir tanesi yerçekimsiz olabilir, orada kendi kanatlarımızla uçabiliriz.”

Tabii ki bu kolonilerde her şey insan imali olacak ve etraf üzerinde insanların mutlak denetimi olacak. Haliyle ortamda büyük tehlikeler olması pek de beklenen bir şey değil. Muhtemelen doğal tehditler istasyon dışındaki olaylar ve sarsıntılar olacak.

Bu merkezler ayrıyeten o periyodun teknolojisi için Dünya’ya gereğince yakın olacak, bu bölgelere gidip gelmek mümkün olacak.

Bezos, şu anda uzaya gitmenin bile çok maliyetli olduğunu fakat bir gün bu konseptlerin gerçeğe dönüşeceğini söyledi.

Başa dön tuşu