İsrail’in Yeni Uzay Aracı Beresheet 2.0 Ay’a Gönderilmeyecek

İsrailli uzay şirketi SpaceIL'in geçtiğimiz aylarda Beresheet Uzay Aracı'nı Ay'a gönderme çabası, yaşanan önemli kaza sonucu başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Uzay aracının yeni versiyonu olan Beresheet 2.0'ı geliştirmeye başlayan şirket, bu sefer Ay maksatlarından vazgeçti.

“Israel To The Moon” halinde bir mottoyla yola çıkan SpaceIL, Twitter üzerinden yapılan bu açıklama ile Ay'a gitme planından şimdilik vazgeçilmiş olduğunu duyurmuş oldu. Farklı bir bilimsel misyonun gerçekleştirileceğini açıklayan yetkililer, bu projenin ayrıntılarını ise şimdi açıklamadı.

“Bu sefer Ay'a gitmiyoruz. Beresheet'in Ay seyahati zati başarılı ve rekorlar kıran bir seyahat oldu. Beresheet 2.0, Ay'a gitmek yerine çok daha farklı ve değerli bir vazife gerçekleştirecek. Ayrıntılar için takipte kalın…”

Yaşanan kazaya karşın kendini başarılı gören SpaceIL'in internet sayfasında ise “İsrail'in ikinci uzay aracını Ay'a indiriyoruz” açıklaması hâlâ yer alıyor. Birinci denemesinde başarısızlık yaşayarak kaza geçiren Beresheet isimli uzay aracı, bir mühlet daha Ay'a gidemeyecek üzere görünüyor.

Başa dön tuşu