Intel, Yapay Zeka İşlemcisini Baidu ile Birlikte Geliştirdi

Intel, geçtiğimiz salı günü Baidu Create AI isimli konferansta değerli yeniliklerini duyurdu. NNP-T olarak isimlendirilen “Nervana Neural Network Processor for Training” işlemcisini Baidu iştirakiyle geliştirdiğini açıklayan Intel, geçen sene geliştirdiği bu yapay zekâ işlemcisinin isimlendirmesini birinci kere bu yıl değiştirdi. Daha evvel NNP-L 1000 ismiyle piyasaya sunulan işlemci, yapay hudut ağlarının geliştirilmesinde kullanılıyor.

Yazılım tarafında da Baidu'nun PaddlePaddle isimli derin öğrenme sistemi ile iş birliğine gittiğini açıklayan Intel, Baidu ile yapılan bu ortak çalışmaların olumlu sonuçlar doğuracağını umut ediyor. 

Yapay hudut ağlarının eğitimi için özelleştirilen ve büyük bir üretici tarafından üretilen birinci işlemci olma özelliği taşıyan NNP-T, bu yılın sonlarına gerçek satışa sunulacak. Yüksek bant genişliğine sahip RAM'ler için optimize edilen ve iş gücünü dağıtan işlemci, çok güçlü süreçlere dayanabiliyor. 16 nm mimarisine sahip NNP-T, şirketin Lake Crest serisi yongalarına nazaran 3 ile 4 kat ortasında daha yüksek performans sergiliyor.

Intel, ayrıyeten Baidu'nun Intel'e ait Optane DC Persistent Memory teknolojisiyle birlikte şirketin çeşitli güvenlik yazılımlarını da kullandığını belirtti. Ek olarak şirket, Sunny Cove çekirdeklerinin derin öğrenme yapıları için geliştirilen NNP-I M.2 hızlandırıcısını da tanıttı.

Başa dön tuşu