İnsanlar İçin ‘Yapay Kalp Pompası’ Üretildi

Hayatımız boyunca milyarlarca defa atarak bizi yaşama bağlayan kalbimiz, kimi durumlar karşısında yaşadığı krizlerle başa çıkamıyor. Kalp pompaları; kalp atışı sırasında kanın, kalbin farklı odacıkları içerisinde hareket etmesini sağlıyor. Bu pompalar, boyutlarına nazaran o kadar kuvvetli ki milisaniyeler içerisinde kan sıvısını bedenin her köşesine gönderebiliyorlar. 

Nitekim bazen sıkışıyor, tempo kaybediyor ve duruyorlar. Kalp krizi denen bu yaygın durum nedeniyle her yıl milyonlarca insan ve canlı hayatını yitiriyor. Bilim insanları, durumu kökten çözmek için sıkıntılı kalp pompaları yerine yapay kalp pompaları üretmek için çalışıyorlar. Yapay olan bir gerecin insan bedenine ahenk sağlaması için kilit bir nokta var; Kök hücreler aracılığıyla istenilen formlarda ve fonksiyonda üretilen, doğalından farksız yapay dokular, büyük ehemmiyet taşıyorlar.  

Araştırmacıları 3 x 2 santimetre ölçülerinde ürettikleri bu yapay kalp pompası ise çalışmaların son eseri oldu:

Kalbe dikilen bu pompayı üretmek için sorun yaşayan hastanın kendi hücreleri kullanılıyor. Hücreler laboratuvar ortamında yetiştiriliyor, sağlıklı ve çalışan bir kas dokusu haline geliyorlar. Bu doku, tıpkı vakitte mevcut kalp hücrelerini tamir eden yahut yine üretilmeleri için gereken kimyasalları da salgılıyor.

Londra’daki Imperial Collage çatısı altında yürütülen çalışmalarda uzmanlar, tavşanlar üzerinde birtakım testler de gerçekleştirdiler. Açıklamalara nazaran, önümüzdeki 2 yıl içinde beşerler da bu yapay kalp pompalarını kullanabilecekler.

Genelde tıkanan bir arterin, kalp kasına giden kan akışını kestiği anda gerçekleşen kalp krizleri; hem hayvanlarda hem de insanlarda bu yapay pompalar sayesinde en aza indirgenebilecek.

Başa dön tuşu