İnsan Vücudunda Hareket Edebilen ‘Uçan Balina’

Sağlık alanında yaşanan gelişmeler, teknolojinin hayatımızdaki yerini gözler önüne seriyor. Bilim insanlarının geliştirmiş olduğu 'uçan balina' isimli bir küçük robot, bedenimizin içerisine girerek ilaçları yanlışsız yere götürebiliyor. Bilhassa kanser hastalarını yakından ilgilendiren bu robot, hedeflenmiş olan kanser hücrelerine direkt giderek burada ilaç dağıtımı yapabiliyorlar. Değişken boyutlarda üretilebilen robotların boyutları, milimetrelerle söz ediliyor. İşte bilim insanları tarafından geliştirilen ve laboratuvar testlerinde başarılı olan uçan balina;

Hong Kong Kent Üniversitesi'nde vazife yapan bilim insanları tarafından geliştirilmiş olan uçan balina, açılıp kapanabilen kanatlara ve bir kuyruğa sahip. Bu özelliği sayesinde uçan balina, kan içerisinde rahatça hareket edebiliyor.

3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilen uçan balinanın gövdesi, iddia ettiğimiz üzere plastik bir yapıya sahip değil. Uçan balinanın kuyruğu, kardiyomiyosit hücrelerle (kalp kası hücresi) kaplı. Bu da kuyruğa esneme ve hareket imkanı tanıyor. Uçan balinanın kanatlarında da ışığa hassas olan bir hidrojel kullanıldı. Bu hidrojel yardımıyla da kanatların duruş konumu değişiyor.

Uçan Balina Nasıl Çalışıyor?

Vücudumuzda kanserli hücrelerin olduğu kısım kızıl ötesi ışıkla aydınlatılıyor. Buraya gelen uçan balina, kızıl ötesi ışıktan etkilenen hidrojel yardımıyla kanatlarını büküyor. O denli ki kuyruk kısmında bulunan kalp kasının gücü, kanatların bükülmesiyle ortaya çıkan sürtünme kuvvetini yenemiyor. Böylelikle bu küçük robot, o an hareketsiz kalıyor ve bulunduğu bölgeye ilacı bırakabiliyor.  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan projenin geliştiricilerinden Asistan Profesör Zi Chen bu durumun, el freni faal olan bir aracın gaz pedalına basılması üzere olduğunu tabir ediyor.

Yapılan testlerde başarılı olan bu robotun kanatlarınının farklı başka bükebilmesi için çalışan bilim insanları, böylece robotun hareket kabiliyetini artırmayı amaçlıyorlar.

Başa dön tuşu