İlk Türk Arktik Bilim Seferi Gerçekleştirildi

Türkiye’deki bir küme bilim insanı, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) PoLReC önderliğinde global ısınmadan en fazla etkilenen bölgelerden Kuzey Kutbu’na “ilk Türk arktik bilimsel seferi”ni gerçekleştirdi. Tarihteki birinci Türk arktik bilim seferinin sponsorluğunu ise Türkiye İş Bankası üstlendi.

80 kuzey noktasına varışların da gerçekleştirildiği bu sefer sırasında arktik denizcilik meteorolojisi, gökyüzü kalite araştırması, kalıcı organik kirletici örneklerinin alınması, mikroplastik araştırılması üzere birçok çalışma gerçekleştirildi.

Sefere katılan bilim insanlarının da iştirakte bulundukları İş Bankası Genel Müdürlük Binası’nda yapılan toplantıda konuşan Adnan Bali, “Sefere katılan bilim insanlarımız, farklı üniversite ve kurumların da dâhil olduğu 40’ın üzerindeki araştırmacının muhtaçlık duyduğu bulguları da topladılar. Bunun yanı sıra arktik bölgedeki sonraki çalışmalar için gerekli müsaadeler, prosedürler konusunda değerli bir hafıza biriktirdiler. Birinciler daima zordur lakin yol gösterici olması açısından da kıymetlidir. Elde edilen tüm bilgilerin, önümüzdeki periyotta akademik dünyamızda bu alandaki çalışmalara katkı sunacağına ve çarpan tesiri ile muvaffakiyetinin yıllara yayılacağına inanıyorum.” dedi.

Günümüzde her alanı teknolojik yeniliklerin şekillendirdiğini vurgulayan Bali, kelamlarına şöyle devam etti: “Şunu unutmamalıyız ki dijitalleşme, kodlama, yapay zekâ, robotik sanayiler üzerine inşa edilen yeni dünyada, ülkelerin bilime, eğitime ne kadar kıymet verdikleri ile gerçek orantılı olacak.”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, iklim değişikliğinin ülkemizde de hissedildiğini belirterek şunları lisana getirdi: “Türkiye’de hortum üzere uç hava olaylarının görülmesi, pak su kaynaklarının ve tarım yerlerinin azalması, deniz suyu düzeyinin artmasıyla tesirini hissettiğimiz global iklim değişikliğinin ölçümlenmesi, geleceğimiz açısından büyük kıymet taşıyor.”

Seferde öncülük yapan İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi ve İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy da dünyanın geleceği için bu bölgedeki araştırmaların epeyce kıymetli olduğunu lisana getirdi. Dünya için büyük ehemmiyet taşıyan bu bölgedeki çalışmalarıyla ilgili olarak da konuşan Özsoy, “Bu çalışmaları bilimsel yayınlar ile de taçlandırıp sürdürülebilirliğini sağlayacağız” diye konuştu.

Başa dön tuşu